M. Motyka opäť pôjde na paralympiádu ako navádzač

M. Motyka opäť pôjde na paralympiádu ako navádzač

RedakciaŠport12.2.2022

Bolo to v marci 2014, keď Ružomberčan Martin Motyka v roly navádzača získal so zrakovoznevýhodneným lyžiarom Jakubom Krakom zlatú (super-G) a striebornú (slalom) medailu na Paralympijských hrách v Soči. Po niekoľkoročnej odmlke sa niekdajší zjazdár Lyžiarskeho klubu Ružomberok, ktorý svojho času ako žiak patril medzi republikovú špičku, opäť vrátil k „paraprofesii“ a pocestuje do Pekingu.

Keď na januárových majstrovstvách sveta v rakúskom Lillehammeri sa našej najlepšej pretekárke Henriete Farkašovej zranil navádzač Michal Červeň jej tréneri oslovili mňa. Už mám s Heňou za sebou dve sústredenia v Jasnej,“ rozhovoril sa 32 – ročný Motyka, ktorý po triumfoch s Krakom sa na dlhšie vytratil z povedomia verejnosti. „Do roku 2016 som bol pri Jakubovi, potom naša spolupráca skončila, a to z rodinných dôvodov, keď sa nám s manželkou narodili dvojičky. Bol som však aj na ďalšej paralympiáde v roku 2018 v Pchjongčchangu, no bez lyží. Ako asistent, tréner, či servisman telesne hendikepovaného Martina Franceho. Viac – menej v rovnakej pozícii som mal ako člen realizačného tímu pôsobiť aj v Pekingu.“

Nová ponuka, ktorá je zároveň obrovskou výzvou, veď Farkašová je deväťnásobnou paralympijskou víťazkou (!), ružomberského rodáka potešila, ale kým povedal áno, musel si najprv vybaviť „povolenia“ doma i v zamestnaní. „Manželka mi dala súhlas, veď aj babky sa pri nej vystriedajú, aby to so štyrmi deťmi zvládla. Určite to však bude náročné. Povedali sme si, že to dáko vydržíme. Ak by som mal byť navádzačom od začiatku sezóny, vtedy by sa do toho v žiadnom prípade nedalo ísť. Takisto mi vyšli v ústrety v robote, v Národnej banke Slovenska.“

Aký bude jeho presný program pri našom najhorúcejšom želiezku v čínskej metropole, momentálne M. Motyka netuší. „Jakub Červeň sa dáva dokopy, vo štvrtok už stál prvý deň bez barlí. Veľmi sa snaží paralympiádu stihnúť, čo mu aj všetci prajeme. Uvidí ako bude pripravený a ako sa Heňa rozhodne. Ťažko ale po vážnejšom zranení dokáže zvládnuť dve kolá kolá slalomu, či takú rýchlostnú disciplínu, ako je zjazd.“ Farkašovú na blížiacom sa vrcholnom podujatí čaká päť štartov. Nemožno ani vylúčiť, že niektoré absolvuje s Červeňom a druhé s Motykom.

Samozrejme, na paralympijské hry sa veľmi teším, no zároveň svoje emócie potláčam opatrnosťou, keďže v dnešnej covidovej dobe sa kde – čo môže prihodiť. Čo sa týka nášho programu, budúcu sobotu nás čakajú PCR testy a v nedeľu zraz v Jasnej. Tam budeme v ´bubline´ trénovať do 23. februára. Potom nasleduje presun do Bratislavy a na 25. februára je naplánovný odlet do Číny," pripojil Martin Motyka.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia