M. Praženicová aj o kolektíve a priateľstvách

M. Praženicová aj o kolektíve a priateľstvách

RedakciaŠport5.5.2021

Keď v sezóne 2018/2019 ružomberské basketbalistky po šestnástich rokoch opäť stiahli ženský titul do centra dolného Liptova, cennú trofej preberala vtedajšia kapitánka družstva Američanka Janeesa Jefferyová, ktorá takisto strihala sieťku z majstrovského koša. Teraz si záverečný rituál vychutnala aktuálna šéfka kabíny Ruže Miroslava Praženicová.

Do Ružomberka som prišla ako mladučké dievča. Momentálne mám v tomto klube za sebou už päť rokov. Dovolím si povedať, že určite som za ten čas basketbalovo povyrástla a nabrala cenné skúsenosti,“ rozhovorila sa na terase hotela Malina na Málinom Brde, pri príležitosti slávnostného obedu, na ktorý čerstvého republikového šampióna pozval už železný veľký podporovateľ ružomberského basketbalu Milan Fiľo, 23 – ročná krídelníčka. „Takže bol to správny krok. Vtedy by ma ani nenapadlo, že budem pri troch tituloch. Čo sa týka podmienok, ťažko môžem naše porovnávať s inými klubmi, veď je to môj prvý vstup do profesionálneho športu. To, čo som očakávala, sa aj napĺňa. Obísť nemožno ani kolektív, v Ružomberku zatiaľ nebola sezóna, čo by nebol super. Je to takisto mimoriadne dôležité. Keď je v kolektíve chémia, klape to aj na palubovku. Hoci, samozrejme, nemusí to vždy úplne platiť.“

Rodáčka z Hornej Nitry, ktorej predchádzajúcou športovou adresou bol ŠKP 08 Banská Bystrica, štyri súťažné ročníky v MBK odtiahla pod dievčenským menom Mištinová a posledný ako pani Praženicová. Počas ružomberskej misie, ktorá ju vykatapultovala aj do ženskej reprezentácie (predtým hrávala tiež v „dvadsiatke“), zažila v tíme kopec hráčok, veď príchody a odchody sú neoddeliteľnou súčasťou života športových kolektívov. „Verte-neverte, ale napriek viac – menej pravidelným pohybom v kádri, vznikajú aj dlhodobé priateľstvá, niektoré možno ina celý život. S ´babami´, ktoré odídu, zostávate v kontakte. Aj keď prídu ako súperky, máte si čo povedať,“ konštatovala opora staronového slovenského šampióna.

Tesne pred odpálením play-off série o zlato Praženicovú nepríjemne „seklo“ v chrbte. V tej chvíli boli dokonca nemalé obavy, či v dueloch o zlato nastúpi. V prvom finálovom dueli proti Piešťanským Čajkám (74:56) iba v civile sedela na lavičke MBK, no svojimi hlasivkami tlačila dievčatá k prvému zárezu k ceste na domáci Olymp. Na ďalšie „bitky“, hoci nebola stopercentne zdravotne fit, už vyrukovala a výrazne prispela k senzačnému úspechu.

V súťažnom ročníku 2020/2021 Praženicová odohrala 27 extraligových duelov, 791 minút a nastrieľala 411 bodov, z toho 58 trojok.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia