M. Ulík exceloval na tureckom ´etapáku´

M. Ulík exceloval na tureckom ´etapáku´

RedakciaŠport11.3.2020

Naozaj impozantným spôsobom otvoril novú sezónu v horskej cyklistike Matej Ulík z Liptovskej Osady, ktorý háji farby českého Expres CZ-Tufo Team – u Kolín. Dvadsaťtriročný slovenský reprezentant sa stal víťazom prestížnych etapových pretekov v tureckej Alanyi, čím si na svoje konto pripísal 80 bodov UCI.

Samozrejme, že som maximálne spokojný, čo iné môžem povedať, keď sa človek teší z absolútneho prvenstva,“ povedal nám priamo z krajiny „polmesiaca“ skvelý Osaďan, ktorého cez víkend v Turecku čakajú ešte dva vážne štarty.“

Menu v v Alanyi bolo vyskladané zo štyroch „chodov“ - z časovky na 4,2 km, 27 km etapy XCP, maratónu na 60 km a klasického XCO na 1:30 hod.

Na úvod išlo o prológ, zadarilo sa mi, bol som druhý, lepší začiatok ´etapáku´ som si ani nemohol želať. V druhej etape, to bol vlastne polmaratón, sa mi na trati podarilo vybudovať 40 – sekundový náskok, lenže po zjazde ho súperi zlikvidovali. V závere mi vyšiel rozhodujúci nástup a bolo z toho víťazstvo s 11 – sekundovým náskokom. Ten znamenal posun na čelo celkového poradia. Tretí deň priniesol už klasický maratón. Spolu s reprezentačným kolegom Martinom Haringom sme si kontrolovali situáciu na čele pelotónu, no mňa zrazu, asi na 20. km stopol defekt. Martin ma v tej chvíli zachránil vlastným kolesom. Vďaka tejto úžasnej pomoci sa mi podarilo vrátiť do čelnej skupiny. Napokon z boja o ´bedňu´ bola skvelá tretia priečka a naďalej celkove vedúca pozícia. Pred záverečnou etapou som na čele mal sedem sekúnd k dobru a tento náskok sa ukázal ako rozhodujúci,“ zhrnul svoju náročnú tureckú misiu, zvládnutú s hviezdičkou, Ulík.

Matej už má kde – čo za sebou vrátane svetových či európskych šampionátov, takže tento triumf nepreceňuje, ale zároveň ho vníma ako výborný vstup do roku 2020. „Zimu som poriadne odmakal, beriem to ako zadosťučinenie sa odvedenú robotu. Takisto je to veľké povzbudenie do novej sezóny,“ doplnil Ulík.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia