M. Ulík sa dočkal zlata aj na horákoch

M. Ulík sa dočkal zlata aj na "horákoch"

RedakciaŠport25.7.2022

Matej Ulík z Liptovskej Osady, ktorý háji farby českého Expres CZ-Scott Team - u Kolín, sa v Košiciach stal majstrom Slovenska v horskej cyklistike, keď na republikovom tróne vystriedal svojho veľkého rivala a reprezentačného kolegu Martina Haringa z Dukly Banská Bystrica.

Jednoducho paráda, konečne mi to vyšlo. Je to môj prvý titul v cross country medzi eliťákmi, pričom raz som získal zlato v kategórii do 23 rokov,“ vyhlásil 25 – ročný Osaďan, ktorý už má vo svojej zbierke tri zlaté kovy (2019, 2020 a 2021) z republikového šampionátu v cyklorose.

Očakával som technicky náročnú trať, no to sa nepotvrdilo. Naopak nebola vôbec klasická pre toto odvetvie. Na okruhu, ktorý organizátori vytýčili, sa najprv išlo po ceste do kopca a potom zase nasledoval zjazd. Na piatich kilometroch sme nastúpali 210 m. Navyše, bolo aj strašne horúco. No tentoraz mi všetko sadlo. Úvodné dve kolá sa ma držal Martin Haring, potom prišiel zjazd, pri ktorom mi vyšiel asi sedemsekundový trhák a ďalej získaný náskok už len rástol,“ nezakrýval pocity šťastia nový šampión.

V juniorskej spoločnosti sa zo striebornej medaily tešil Ružomberčan Adam Nižňanský, čo jazdí za PROefekt Košice. „Áno, je to veľký úspech,“ pritakal 18 – ročný chalan, ktorý „biku“ podľahol až počas štúdia na Bilingválnom gymnáziu so zameraním na anglický jazyk v Košiciach. „Doma, keď som navštevoval Základnú školu Zarevúca, som sa venoval zjazdovému lyžovaniu. Bicykel som ale vždy miloval, akurát v Ružomberku nemá tento šport svoje zázemie. Na „gympli“ ma stiahol, hneď v 1. ročníku spolužiak. Najprv som sa na bicykli len tak vozil, no už dva roky to beriem vážne. Je to náročné, tento šport vám zoberie veľa času. V cieli som si v prvom momente myslel, že som tretí, z druhej priečky som bol nadšený,“ vyznal sa Adam Nižňanský.

„Zemiakovú“ medailu medzi juniormi si vyjazdil Ján Vierik z Liptovskej Osady. „Všetci traja, čo sme skončili za víťazom, sme dosť vyrovnaní. Jazdil som na tretej-štvrtej pozícii, no v poslednom kole ma súper predstihol. Celé to bolo dosť blbé, pri jednom zjazde mi vypadla s fľaša s vodou. Polovicu trate v tom dusne som krútil bez akejkoľvek tekutiny. Aj to možno zavážilo. Dal som však do toho všetko,“ uviedol Ján Vierik, pre ktorého je to prvá sezóna v juniorskej kategórii.

Z výsledkov – muži elite: 1. Ulík (Expres CZ-Scott Team Kolín) 1:23:43,1, 2. Haring (Dukla Banská Bystrica) 1:26:13,1, 3. Višňovský (Česká spořitelna) 1:28:21,3, juniori: 1. Minár (Športový klub Topoľčianky) 1:14:45,7, 2. Nižňanský (PROefekt Košice) 1:17:6,4. 3. Porubský (ŠK Topoľčianky) 1:19:39,9. 4. Vierik (OŠK Tatran Liptovská Osada) 1:18:18,4.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia