M. Ulík sľubne odpálil sezónu,  no čaká, čo bude ďalej

M. Ulík sľubne odpálil sezónu, no čaká, čo bude ďalej

RedakciaŠport18.3.2020

Po skvelom triumfe na štvoretapovom „podniku“ v horskej cyklistike s názvom Manavgat – Velo Side MTB Stage Race v Alanyi, slovenský reprezentant Matej Ulík v tomto tureckom meste absolvoval v sobotu (14. marca) ešte jedny preteky. Na podujatí Justiano Hotel MTB Cup (C2) v konkurencii 40 jazdcov z 12 krajín obsadil veľmi peknú štvrtú priečku časom 1:30:41 hod. a do rebríčka UCI (Medzinárodnej cyklistickej únie) si pripísal 15 bodov. Zvíťazil Nemec Martin Gluth (1:28:17), pred Švajčiarom Retom Indergrandom (1:28:52) a Ukrajincom Dmytrijom Tytarenkom (1:29:27). Piata pozícia patrila vlani najlepšiemu Slovákovi v cross country Martinovi Haringovi (1:30:44) z Banskej Bystrice.

Nie je to zlé umiestnenie, no trochu som preteky nezvládol v hlave a tým som sa pripravil o pódium,“ rozhovoril sa 22 – ročný „biker“ z Liptovskej Osady, ktorý druhú sezónu háji farby českého klubu Expres CZ-Tufo Team Kolín. „Do 3. kola som bol súčasťou vedúcej trojice. Potom nastúpil Gluth, Indergrand tento únik nezachytil a ja som sa vydal Nemca stíhať. Podarilo sa mi aj stratu stlačiť, lenže onedlho sa ukázalo, že som tempo prepálil. Ďalšie tri okruhy mi robilo vôbec problém točiť nohami. Nasledoval pád nižšie, no v závere sa mi podarilo ešte chytiť druhý dych.“

Na druhý deň sa mala ísť ďalšia „jednorázovka“ a to v najvyššej kategórii C1, lenže organizátori ju na poslednú chvíľu zrušili. „Až po sobotňajších pretekoch sme sa dozvedeli, že UCI nateraz ďalšie podujatia kvôli šíreniu koronavírusu stopla,“ podotkol Ulík.

Náš pretekár pobudol v krajine „pol mesiaca“ štrnásť dní (od 3. marca), pričom pobyt pri Stredozemnom mori bol zároveň dôležitým prípravným kempom na novú sezónu. „Keď sme prišli do Turecka, o koronavírise tam nebolo dáko ani počuť. Akurát v médiách sme sledovali, čo sa deje doma. V hoteli až minulú stredu bol personál vybavený rúškami a rukavicami. Tiež sme videli ako celý hotel dezinfikovali,“ ďalej vravel Osaďan.

Ulík si plne uvedomuje, že súťažný kolotoč aj v horskej cyklistike sa na dlhšie zastaví. „Zatiaľ UCI zakázala všetky preteky do konca apríla, no táto pauza bude určite dlhšia. Predpokladám, že minimálne tri mesiace. Je to zlé, ale nemôžeme nič robiť. Dovolím si povedať, že bol som tak pripravený, ako ešte nikdy v minulosti. Sám neviem, či sa nejaký čas na bicykel aj nevykašlem a potom znovu začnem s prípravou. Samozrejme, všetko budem konzultovať s trénerom a s klubom,“ dodal Matej Ulík.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia