MFK Ružomberok je jedenásty na svete

MFK Ružomberok je jedenásty na svete

Ján SvrčekŠport4.5.2024

Po sezóne 2020/2021 v MFK Ružomberok skončil posledný „čistý“ legionár, reprezentant Severného Macedónska Tihomir Kostadinov. Odvtedy klub spod Čebraťa kráča slovenskou cestou, akurát s jemným doplnením s futbalistami spoza rieky Moravy. V aktuálnej sezóne sú to dvaja obranca Šimon Gabriel a útočník Jan Hladík. Tento smer, ako dogmu, vytýčil majiteľ miestnej „koženej“ Milan Fiľo.

Vďaka špecificky nalinkovanej hráčskej stratégii sa Ružomberok v sledovaní štatistov z CIES Football Observatory dostal medzi svetovú elitu. V konkurencii klubov z 58 líg z celej planéty mu patrí 11. mieste. A to na základe dvoch kritérií – percento Slovákov a vlastných odchovancov nasadzovaných v zápasových zostavách z celkového počtu hráčov.

Pomyselným víťazom sa opäť stal španielsky klub Athletic Bilbao. Aj v aktuálnej sezóne zaň nastupujú výlučne hráči španielskej národnosti. Druhá priečka patrí kolumbijskému FC Envigado, tesne pred mexickým Chivas Guadalajara.

Samozrejme, Ružomberk tróni v domácej Niké lige (94% Slovákov – 45% vlastných odchovancov), pred MŠK Žilina (70% - 58%) a MFK Dukla Banská Bystrica (80% - 31%). Na konci tejto tabuľky sú (desiaty) Slovan Bratislava (37% - 23%), (jedenásty) Zemplín Michalovce (43% - 14%) a (dvanásty) DAC 1904 Dunajská Streda (24% - 9%).

O to väčšiu cenu má aj čerstvý triumf v 55. ročníku Slovnaft Cupu nad Trnavou s pomerom 53% - 21%.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia