Milovníci prírody sa vrátili na Sidorovo

Milovníci prírody sa vrátili na Sidorovo

RedakciaŠport19.4.2022

Smelo môžem hovoriť len o pozitívnych pocitoch. Vrátili sme sa k niekdajšiemu štandardu do obdobia spred pandémie,“ nezakrýval spokojnosť s 23. ročníkom Veľkonočného výstupu na Sidorovo, predseda hostiteľského Občianskeho združenia Vlkolínec Ján Ondrík.

Predchádzajúce dva diely covid v zaužívanom termíne „zrušil“ a uskutočnili sa až neskôr, po celospoločenskej výluke hromadných podujatí, v náhradnom dátume. Teraz zase záujemcovia na vrchol obľúbeného kopca (1099 m. n. m.) šliapali na Veľkonočnú nedeľu.

Prišli skalní, ale i novici. Hoci sme avizovali 150 pripravených odznakov na pamiatku, napokon ich bolo dvesto, no už o štvrť na dvanásť nášmu tímu na vrchu nezostal ani jeden. Účasť bola naozaj hojná. Odhadujem, že prišlo do tristo ľudí. Aj počasie nám celkom žičilo. Všetkým prítomným sme už sľúbili, že takto sa zídeme i o rok,“ pokračoval šéf výstupu.

Už tradične súčasťou tohto sviatočného projektu bola tiež svätá omša v kostole Navštívenia Panny Márie vo Vlkolínci a po návrate dole „stretko“ turistov v obci, ktorá je už dlhé roky zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. „Tu si naši návštevníci posedeli a mali prichystané i drobné občerstvenie,“ doplnil Ján Ondrík.

Na Vlkolínec zavítal aj riaditeľ Liptovského múzea v Ružomberku Michal Kovačic. „Je to prínosná akcia, ktorá určite má aj svoju perspektívu. Výstup bol veľmi pekne organizačne zabezpečený,“ povedal pre náš portál, šéf významnej ustanovizne so sídlom v centre dolného Liptova. „My tento rok s OZ Vlkolínec otvárame spoločnú expozíciu etnografie 20. storočia v budove, ktorú reštaurovalo práve spomenuté občianske združenie,“ pripojil M. Kovačic.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia