Monika Motyčáková hrala šach v islamskom Iráne

Monika Motyčáková hrala šach v islamskom Iráne

RedakciaŠport12.3.2019

Ružomberská šachistka Monika Motyčáková od 1. do 9. marca štartovala na 9. ročníku prestížneho open turnaja Ferdowsi International Master Cup v druhej najväčšej iránskej metropole Mašhad. Slovenská reprezentantka v konkurencii 54 účastníkov obsadila veľmi pekné 20. miesto, keď skončila najvyššie zo žien.

Hralo sa mi dobre, s dosiahnutým umiestnením som spokojná, štyri partie som vyhrala, dve remizovala a tri prehrala. Keby všetko bolo vyšlo úplne optimálne, mohla byť moja bilancia ešte krajšia. V závere turnaja, v siedmom a ôsmom kole, mi ušli dve už takmer vyhrané partie. S veľmi silným Kazachom Nugumanovom som napokon remizovala a smoliarskou prehrou skončil duel s domácim Soozankarovom. Veľmi ma potešilo víťazstvo v poslednom, deviatom kole nad ďalším Iráncom Aminikiasarim. Bola som nasadená ako tridsaťštvorka, takže podarilo sa mi slušne poskočiť. Do rankingu mi pribudlo dvadsať bodov,“ hodnotila Monika Motyčáková po návrate domov svoju vydarenú ázijskú misiu.

V Mašhade išlo o šachový festival, v rámci ktorého sa konali tri turnaje, do ktorých boli účastníci zaradení podľa výkonnosti. Absolvovala som najkvalitnejší s rankingom nad 2100 bodov. Hralo sa trochu rýchlejším spôsobom, na deväťdesiat minút plus tridsať sekúnd na ťah. Moje partie, ktoré som všetky dohrávala až do konca, trvalí zväčša cez štyri hodiny, čiže bolo to dosť vyčerpávajúce. Na turnajoch, ktoré prebiehali v budove s tvarom šachu malo zastúpenie 25 národných federácií,“ pokračovala naša reprezentantka.

Dvadsaťšesťročná Ružomberčanka netají, že návšteva Iránu bola pre ňu tiež veľkým zážitkom. „Je to jedna z krajín, ktorú som túžila vidieť. Absolútne som nevedela, čo ma čaká, no bola som milo prekvapená. Ľudia sú tu veľmi milí, pohostinní. Irán má svoju bohatú históriu, krásnu perzskú architektúru. V zhruba trojmiliónovom Mašhade sa nachádza aj najväčšia svätyňa v tejto krajine,“ pripojila Monika Motyčáková.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia