V slovenskej výpravy na majstrovstvách Európy v plávaní do 23 rokov v írskom Dubline bol aj Marek Langšádl, osobný tréner ružomberského pretekára Tibora Tišťana, ktorý na 50 m motýlik skončil piaty v novom slovenskom rekorde 23,68 sek.
„Určite som si šampionát užil,“ vyhlásil Marek Langšádl, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou celej doterajšej plaveckej histórie svojho špičkového zverenca. „Bolo to fajn. Mohol som byť s Tiborom, no mal som na starosti i ďalšie veci, človek musel byť k dispozícii a nápomocní tiež ďalším našim reprezentantom, ktorí nemali v Dubline vlastných klubových trénerov. Samozrejme, oni prišli s nejakým konceptom, no bolo treba na nich dozrieť, či zmerať časy na tréningoch. Takisto išlo o organizačné záležitosti, o posun informácii z mítingu trénerov, aby všetci vedeli, kde o aké zóny v hale ide, kde sa štartuje, kadiaľ sa ide vyplávať a pod. Navyše, bol som oslovený mediálnym pracovníkom Slovenskej plaveckej federácie, ktorý do Írska necestoval, o spoluprácu. Do Bratislavy som posielam fotky, takisto dáke rozhovory. Tie výstupy sú na stránke SPF a jej facebooku. Len mimochodom, o dva roky sa majstrovstvá Európy ´dvadsaťtrojky´ majú konať na Slovensku, v Šamoríne.“
Šéftréner Plaveckého oddielu Ružomberok bol v Dubline pri (zatiaľ) najvýznamnejšom výsledku Tišťana. „Tibor už predtým na svetový šampionát do japonskej Fukuoky cestoval s veľmi sľubnými tréningovými časmi, ktoré pomerne hlboko, samozrejme, pri šprintérskej trati sa bavíme o stotinkách, boli pod hranicou jeho vtedajšieho republikového rekordu. Tam však na ´päťdesiatke´ absolvoval jediný štart, bez možnosti na nejakú opravu. Vtedy sme jeho výkon (23,75 sek.) zhodnotili, že vzhľadom na počet chybičiek, to bolo fajn, takmer na hranici jeho slovenského rekordu. Takisto pred Dublinom, sme, na základe tréningových meraní vedeli, že doterajšie maximum sa dá stlačiť. Podarilo sa, no napokon, dalo sa zaplávať aj rýchlejšie. V prvom rade chalanovi nevyšiel dohmat, pričom vide odkrylo ešte nejaké drobnosti. Bol však z toho slovenský rekord, takže musím byť spokojný. Hoci medailu mal na dosah. Za najdôležitejšie považujem, že Tibor sa posúva. Osobne verím, že medailové umiestnenia prídu a ešte aj významnejšie,“ uviedol 47 – ročný Marek Langšádl, ktorý právom môže byť hrdý na plavca, ktorého roky cepoval. Na adresu nášho 20 – ročného reprezentanta dodal: „Tibor sa po ôsmich mesiacoch na univerzite v USA, vrátil vyspelejší. Je to chalan, ktorý sa už dokáže postarať sám o seba. Stali sa z nás partneri, a v takom duchu sme sa aj pripravovali. Myslím si, že to bolo aj obojstranne veľmi fajn.“
© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia