Na Hlinkovom námestí bude cieľ štvrtej etapy Okolo Slovenska

Na Hlinkovom námestí bude cieľ štvrtej etapy Okolo Slovenska

Ján SvrčekŠport28.6.2024

Francúzsky cyklista Julian Alaphilippe z tímu Soudal Quickstep zvíťazil v dnešnej tretej etape 68. ročníka medzinárodných pretekov Okolo Slovenska.

Dvojnásobný majster sveta v závere 161,2 km dlhej trate z Piešťan do Dubnice nad Váhom triumfoval o dve sekundy pred tímovým kolegom a krajanom Paulom Magnierom. Tretí s rovnakým časom bol Novozélanďan Hamish Beadle (Team Novo Nordisk). Najlepšie umiestnenie zo Slovákov dosiahol Lukáš Kubiš z tímu Elkov – Kasper, keď obsadil piatu priečku so sedem sekundovou stratou. Na čele celkového poradia sa udržal Dán Anders Foldager (Jayco AlUla), keď pred Alaphilippeom má desaťsekundový náskok.

Zajtra (29. júna) excelentný pelotón, v ktorom sa so slovenskými fanúšikmi lúči ikonický Peter Sagan, zavíta do Ružomberka, kde je bude cieľ štvrtej, 142,3 km etapy so slávnostným štartom o 10:05 hod. pred Mestským úradom v Partizánskom.

Podľa predbežného časového harmonogramu sa očakáva, že jazdci okolo 14. hod. budú v Liptovskej Osade. Do Ružomberka prídu po štrnástej, po Bystrickej ceste, keď na jej začiatku odbočia na Sládkovičovu ulicu. Ďalej budú pokračovať po uliciach Plavisko, Do Baničného, Jelence a Do Dielca. Potom si to nasmerujú na Kalváriu, kde je vypísaná vrchárska prémia a odtiaľ pokračujú do Hrabovskej doliny. Následne absolvujú 1,5 km zjazd a na „kruháka“ zamieria na Makovického ulicu. Na jej konci, pri Liptovskom múzeu, zabočia k Parku Š. N. Hýroša. Po Mostovej ulici a následným krátkym „stupáčikom“ po Veľkom Závoze, prídu na Námestie Andreja Hlinku, kde bude prvý prejazd cieľom.

V pláne trati je nalinkovaná ešte jedna horská prémia na Kalvárii. Keď prídu druhý raz do cieľa, to už pôjde o záverečný finiš pri Základnej škole sv. Vincenta. Podľa odhadov, tí najlepší by mali hlásiť svoje „hotovo“ medzi 14:30 – 14:55 hod.

Bohatý športovo – kultúrny program pred ružomberskou radnicou sa začne už o 12:00 hod.

Prvýkrát pelotón Okolo Slovenska do Ružomberka zavítal v roku 1971, keď cieľ bol na vtedajšom všešportovom štadióne, teda dnešnom futbalovom stánku. O rok znovu „bikeri“ v jednej z etáp šprintovali pod Čebraťom.

V roku 2018, po 46 – ročnej pauze, v centre dolného Liptova štartovala druhá etapa do Dubnice nad Váhom a o rok na to, pri 63. ročníku na Námestí A. Hlinku jedna etapa končila a druhá mala svoj štart. Vlani sa medzinárodný cyklistický sviatok opäť vrátil do Ružomberka.

Foto: autor, Okolo Slovenska

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia