Na J. Vengloša si zaspomínal J. Haspra, st.

Na J. Vengloša si zaspomínal J. Haspra, st.

RedakciaŠport27.1.2021

V utorok (26. januára) potichu, v kruhu najbližších odišiel na druhý svet Jozef Vengloš, ktorý sa 18. februára 1936 narodil v Ružomberku, kde aj vstúpil do tajov „koženej“. K svoju rodisku sa bývalý hráč a potom výnimočný futbalový odborník vždy aj hlásil.

Veľmi dobre sme sa poznali, môžem povedať, že sme boli priatelia. Jožka som vždy vnímal ako mimoriadne inteligentného človeka, bol azda jeden z najvzdelanejších trénerov v Európe. Nie náhodou po celom svete chodil aj prednášať,“ zaspomínal si na legendu, niekdajší ružomberský futbalista a potom dlhé roky kouč Ján Haspra, st.

„Stretli sme sa na začiatku mojej trénerskej kariéry. Jozef vtedy viedol VSS Košice, kde mal vynikajúce mužstvo. Keďže niektorí hráči sa mu nezmestili do kádra, posúval ich do Ružomberka. Tak k nám prišiel František Lechman, Peter Králka či Ondrej Halás,“ pokračoval J. Haspra, st.

J. Vengloš stiahol do centra dolného Liptova anketu Jedenástka roka i párkrát československú reprezentáciu. „Jedenástka roka bola predovšetkým v réžii vtedajšieho riaditeľa Bavlnárskych závodov, mimoriadneho človeka Artúra Mydla. Bez Vengloša by však nedošlo k jej spojeniu s našim mestom. Po zisku titulu majstrov Európy v Belehrade, celé Československo mohlo Ružomberku iba závidieť. Na vlastné oči sme tiež mohli párkrát vidieť náš národný tím v príprave pred vrcholnými podujatiami. Pamätám si, keď tu raz hrali modrí proti bielym a reprezentantom, vypomohli i dvaja naši hráči Anton Škorupa a Daniel Dančo, na štadióne sa tiesnilo okolo dvanásť tisíc divákov, dokonca sedeli aj na vtedajšej škvarovej atletickej dráhe,“ oprášil ďalšiu spomienku 82 – ročný J. Haspra, st.

J. Vengloš ako futbalový lodivod pôsobil aj na viacerých renomovaných zahraničných adresách. „Raz mi porozprával, ako prišiel do Aston Villy. Keď pred prvým tréningom tohto anglického klubu sa začal prezliekať do teplákov, tamojší funkcionári za začali pozerať na seba a navzájom sa drgali. Nechápali, že hlavný kouč, ktorý je v prvom rade manažér a má kopec asistentov, ide aj sám trénovať,“ vytiahol jednu epizódku ružomberský futbalový bard.

J. Haspra, st. ešte pripojil: „V posledných rokoch, keď už bol v Bratislave a zdravý, azda nevynechal jediný zápas Ružomberka v tomto meste. Veru, nikdy nezabudol, odkiaľ vyšiel.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia