Na Ružomberských schodoch aj návraty elitných jazdcov

Na Ružomberských schodoch aj návraty elitných jazdcov

Ján SvrčekŠport17.9.2023

Trinásty ročník MTB kritéria mesta s názvom Ružomberské schody v hlavnej súťaži, teda na cross country trati aj s dvomi zjazdami po schodoch (Kláštorných a pri Letkovej cukrárni) v každom kole, ovládol košický horský cyklista Jakub Jenčuch. „Tešil som sa na ružomberské preteky, bol som tu už v rokoch 2020 a 2021. Podobne ako vtedy aj teraz vládla super atmosféra. Trať je perfektná, naozaj nič ma nesklamalo. Hoci okruh bol trochu iný ako pred dvomi rokmi. Opäť sa zišlo aj veľa ľudí na trati,“ odkryl svoje pocity 21 – ročný člen PROefekt Acrross Team – u a aktuálny slovenský šampión v enduro. Celkove k unikátu pretekov, víťaz kategórie elite podotkol: „Nerád po schodoch šliapem peši, no na bicykli je to fajn.“

Pre Jenčuča to bolo druhé prvenstvo v Parku Š. N. Hýroša, keď zopakoval primát z roku 2020. Druhý v cieli Tomáš Višňovský (Ceská sporitelna Accolade) vyhral „schody“ v roku 2015. „Mňa do Ružomberka pritiahli pekné spomienky z minulosti. Keďže už dlhšie mám po vážnej sezóne a ešte aj predpoveď počasia bola žičlivá, prišiel môj návrat. Jenčuch, aj vďaka svojmu bicyklu, bol technicky na tom lepšie a to rozhodlo,“ dal sa počuť skúsený 30 – ročný Žilinčan.

Na tretej pozícii prešiel cieľom vlani strieborný Florián Papcún, ďalší člen PROefekt Acrross Team – u. „Konkurencia bola ťažšia ako pred rokom. Prví dvaja jazdci sú lepší. Umiestnenie za nimi beriem,“ povedal nám talentovaný 20 – ročný Košičan.

Na horskej klasike bez schodov sa z absolútneho primátu tešil Ružomberčan Jozef Martiška, podobne ako vlani, hoci dlho na čele trielil, takmer neohrozený dolnoliptovský rodák, pracujúci v Bratislave Michal Dubovec. „Vedel som, že Michal má ´waty´ na to, aby vyhral. Napriek domu som šliapal zo všetkých síl. V závere Dubovec trochu zaváhal pri jednom výšľape a v predposlednom kole dokonca kvôli technickému problému zastal. Vtedy som si povedal, že ešte musím vydržať a dať do toho všetko,“ objasnil rozuzlenie súťaže Martiška (roč. nar. 1981).

Veľmi príjemné sa bolo pozerať aj na súťaže „decák“, ktoré oslovili 62 chlapcov a dievčat. Bolo to milé bikeové divadlo, s kulisou hlavne rodičov. Celkove, vo všetkých troch dieloch podniku Petra Cigaňáka sme narátali 95 štartujúcich.

Z VÝSLEDKOV

Cross country (bez schodov) – absolútne poradie: 1. Martiška (KNAC Ružomberok) 1:05:47,66, 2. Dubovec (Segum Bike Team Bratislava) 1:06:34,49, 3. Cibulka (Ebajk Racing Bratislava) 1:09:18,48, cross country „schody“ : 1. Jenčuš (PROefekt Acrross Team) 1:06,29,85, 2. Višňovský (Ceská sporitelna Accolade) 1:09:18,08, 3. Papcun (PROefekt Acrross Team) 1:12:10,57.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia