Na Zarevúcej odštartovala Ružomberská bežecká liga

Na Zarevúcej odštartovala Ružomberská bežecká liga

RedakciaŠport23.8.2021

Tristopäťdesiatdva dní trval bežecký súťažný pôst v Ružomberku. Ten skončil včera (22. augusta) 4. ročníkom Bežeckého kritéria na Základnej škole Zarevúca. Organizátori z Občianskeho združenia Ružomberok v pohybe na tamojšom tartanovom ovále narátali 82 štartujúcich. Pre detské a žiacke kategórie boli vypísané trate od 50 po 1125 m. Ostatné vekové skupiny, vrátane „hobíkov“ bežali na 225 m dráhe 3000 m. „Verím, že sme trochu naštartovali ľudí a že s ďalšími pretekmi bude záujem gradovať. Tentoraz sme pre všetky kategórie od dorastu a vyššie zaradila klasickú atletickú disciplínu ´trojku´. Prípravy sme rozbehli len dva týždne pred samotnými pretekmi, preto ani propagácia nebola ako zvyčajne. Celkove mám však príjemné pocity,“ vravel riaditeľ podujatia Ľuboslav Palguta. Medzi bežeckú chásku zavítal aj viceprimátor a niekdajší direktor na Zarevúcej Michal Lazár. Smelo možno povedať, že išlo o sympatické nedeľné atletické popoludnie v príjemnom a útulnom areáliku.

Celkove najrýchlejší bol bývalý poslucháč Katolíckej univerzity Tomáš Kubej, ktorý dôverne pozná tento atletický stánok. „Naposledy som tu bol v roku 2018, na prvom ročníku miestneho kritéria. Vtedy organizátori vytiahli trate do ružomberských ulíc, čiže na tartane bol len štart a cieľ. O týchto pretekoch som sa dozvedel len čírou náhodou. Prišiel som hlavne preto, že organizátormi sú moji kamaráti a v minulosti tiež súperi Ľubo Palguta a Samo Dvorštiak. Nuž a výlet som zobral aj snúbenicu Dominiku Smoleňovú, ktorá vyhrala ženskú kategóriu hobby. Na posledných pretekoch na dráhe, asi pred rokom som ´päťku´ nedobehol. Takže v Ružomberku mojim hlavným cieľom bolo 3000 m dokončiť. Víťazstvo bolo už iba bonusom,“ vyznal sa Kubej, svojho času juniorsky majster Slovenska v behu do vrchu, ktorý to na Zarevúcej bežal spôsobom štart – cieľ.

Z ružomberských vytrvalcov bol najrýchlejší Martin Hatala z Černovej, ktorému v absolútnom poradí patrila tretia priečka. „Už som starší človek, takže pomalšie sa človek rozbieha,“ smial sa víťaz medzi mužmi od 40 do 49 rokov. „Keď sa mi darilo vpredu držal krok s najlepšími, vravel som si, skúsim, čo to dá. Hoci dráha mi vôbec nevonia,“ pripojil Hatala (roč. nar. 1974).

Zo všetkých dám mala jednoznačne navrch Ružomberčanka Barbora Mišiaková, ktorá chrbát ukázala aj „hobíkom“. „Nie som originál súťažná bežkyňa, ale prišla som podporiť tamojšiu komunitu. Keď tu na tartane, zapadá slnko, je to vždy krásny zážitok. Určite som si preteky užila. Hoci od malička sa venujem predovšetkým lyžovaniu, beh mi pravidelne prináša radosť z pohybu,“ vravela 32 – ročná sympaťáčka.

VÝSLEDKY

Beh na 3000 m – muži do 39 rokov: 1. Kubej (SMZ Jelšava) 9:58,2, 2. Matis (Námestovo) 10:12,8, 3. Vlčko (Moji ľudia Černová) 10:18,7, do 49 rokov: 1. Hatala (Moji ľudia Černová) 10:16,3, 2. Palguta (Ružomberok v pohybe) 11:11,3, 3. Vinžík (Skipark Malinô Brdo) 12:14,9, do 59 rokov: 1. Král (Ružomberok) 11:47,3, ženy do 34 rokov: 1. Mišiaková (Ružomberok) 12:47,8, hoby – muži: 1, Vataj (Ružomberok) 13:00,4, ženy: 1. Smoleňová (Dolný Kubín) 15:45,4.

Víťazi žiackych kategórií - najmladšie žiactvo: P. Krška (Ružomberok) a Jusková (Ružomberské strely), mladšie žiactvo: Jusko a Hudeková (obaja Ružomberské strely), staršie žiactvo: Hancko (Ružomberok) a Synaková (MBK Ružomberok).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia