Na záver Chessfestu 2019 rozdali republikové tituly

Na záver Chessfestu 2019 rozdali republikové tituly

RedakciaŠport7.7.2019

Úžasný maratón na šesťdesiatych štyroch políčkach sa skončil. Ružomberský Chessfest 2019 v nedeľu (7. júla) poobede vo Veľkej dvorane Kultúrneho domu A. Hlinku preťal pomyslenú cieľovú pásku. Hostitelia, ktorý si takto pripomenuli sto rokov organizovaného šachu v meste, majú byť právom na čo hrdí.

Spolu cez 1100 hráčov, obrovská sledovanosť online prenosov, vyše stotisíc záujemcov každý deň, spoznali sme strašne veľa majstrov, čiže storočnicu sme oslávili ako sa patrí,“ konštatoval riaditeľ deviateho šachového festivalu Marek Zelnický.

V nedeľu bolo na programe záverečné kolo GM majstrovstiev Slovenska jednotlivcov (tzv. veľmajstrovský turnaj) a otvoreného republikového šampionátu mužov a žien. V turnaji Top desať získal titul Štefan Mazúr (Liptovská šachová škola), pred Tamášom Petényim (ŠK Dunajská Streda) a Jergušom Pecháčom (Mladosť Žilina), keď všetci medailisti získali zhodne po 5,5 bodov. „Samozrejme, že víťazstvo ma teší, ale turnaj bol mimoriadne vyrovnaný, rozhodovali až pomocné body. Som majster republiky, lenže nedovolím si tvrdiť, že som najlepší na Slovensku,“ dal sa počuť zlatý Mazúr. Medzi elitou sa predstavili aj dvaja hráči, momentálne medzinárodní majstri, ktorí sa do šachového sveta odrazili z Ružomberka – siedmy Juraj Druska (ŠK Prakovce) a deviaty Matej Hrabuša.

Domáci open šampionát ovládol Martin Jablonický (SK Osuské). Zo žien zlatou medailou bola dekorovaná rodáčka z ruského Čeľabinska Júlia Movsesianová, v súčasnosti slovenská reprezentantka. Štvrtá priečka patrila ambicióznej Ružomberčanke Monike Motyčákovej, ktorá po poslednej partii, v ktorej prehrala s Petrom Vicenczom (Sc Komárno) nezakrývala značné sklamanie. „Pred záverečným kolom bolo všetko otvorené, mohla som byť rovnako prvá ako štvrtá. Napokon platil ten najhorší scenár. Poslednú partiu som mala rozohranú na víťazstvo, lenže dostal ma problém s časom. Žiaľ, v poslednom období to nebolo prvýkrát,“ odkryla svoje pocity očividne smutná slovenská reprezentantka.

Šachový gala projekt napísal svoju poslednú stranu. V sobotu boli po deviatich kolách dekorovaní majstri sveta IPCA a v nedeľu republikoví šampióni. „Išlo o veľké podujatie. Marek Zelnický v posledných rokoch vytiahol šachový Ružomberok až na medzinárodnú scénu. Celý Chessfest 2019 bol skvele zorganizovaný,“ vzdal hold poriadajúcemu klubu prezident Slovenského šachového zväzu Zdenko Gregor.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia