Najväčší slovenský cyklistický sviatok opäť aj v Ružomberku

Najväčší slovenský cyklistický sviatok opäť aj v Ružomberku

Ján SvrčekŠport21.6.2023

Od 13. do 17. septembra 2023 sa bude konať 67. ročník prestížnych medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Po piaty raz pelotón zavíta aj do Ružomberka. Na Námestí Andreja Hlinku sa 15. septembra uskutoční štart tretej etapy. Včera (20. júna) miestny primátor Ľubomír Kubáň absolvoval dôležité pracovné stretnutie so zostavovateľom trate Stanislavom Holecom a jeho asistentom Jozefom Dvořákom.

Môžem prezradiť, že pôjde o päťetapové preteky. Kompletné informácie, aj čo sa týka trás, či etapových miest, prinesieme na pripravovanej tlačovej konferencii 29. júna,“ povedal pre náš portál športový riaditeľ podujatie Ľudovít Lúčanič.

Prvýkrát pelotón Okolo Slovenska do centra dolného Liptova zavítal v roku 1971, keď cieľ bol na vtedajšom všešportovom štadióne, teda dnešnom futbalovom stánku. O rok znovu cyklisti v jednej z etáp špurtovali na rovnakom „placi“.

V roku 2018, teda po štyridsaťšesťročnej pauze, sa Ružomberok opäť stal súčasťou cyklistického sviatku pod Tatrami a to miestom štartu druhej, najdlhšej 191,7 km etapy, ktorá mala cieľ v Dubnici nad Váhom. Pred štyrmi rokmi, presne19. septembra 2019, bol na Hlinkovom námestí cieľ druhej etapy, na ktorú sa aktéri vydali v Bardejove. Pred ružomberskou radnicou triumfoval 27 – ročný Rumun Eduard Grosu, jazdec stajne Delko Marseille, pričom zo Slovákov bol najlepší Erik Baška (Bora-Hansgrohe), ktorý prišiel do cieľa ako štvrtý.

Videli sme v cieli až nenormálne množstvo ľudí, pre ktorých to bol určite obrovský zážitok, ale takisto aj pre nás. Veď na Slovensku sa s toľkými divákmi na cyklistike nikde nestretnete,“ povedal nám vtedy maximálne spokojný s výberom etapového mesta generálny riaditeľ pretekov Okolo Slovenska a prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Prívara. Na druhý deň „bikeri“ z Ružomberka vyrazili na 200,6 km štreku do do Hlohovca.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia