Narodky so štrnástimi výbehmi na Málinô Brdo

"Narodky" so štrnástimi výbehmi na Málinô Brdo

Ján SvrčekŠport19.11.2023

Narodeniny sú skvelou príležitosťou posedieť si s rodinou, s najbližšími, či priateľmi. No medze sa nekladú ani fantázii. Ružomberská ultra bežkyňa Mária Kubová už tretíkrát svoj sviatok oslávila v teréne a v tenistkách. Z piatka na sobotu krúžila medzi Hrabovom a Málinom Brdom.

Bola to ´dvadsaťštyrihodinovka´. Takúto oslavu som si vymyslela,“ začala rozprávať bežkyňa, ktorá včera (18. novembra) dovŕšila 54 rokov. „Všetko sa začalo o siedmej ráno pred Dojazd pubom, kde sa aj moja celodenná, no príjemná šichta skončila. Napokon išlo o štrnásť okruhov, pri ôsmich som mala obrátku až na vrchole Málina Brda. Keďže v noci boli podmienky dosť kruté, fúkal silný nárazový vietor, snežilo, tiež veľmi zlá bola viditeľnosť a pod nohami sa šmýkalo, šesť výbehov po zjazdovke skončilo pri Chate Dária. Dole sme sa vždy vracali Medveďou cestou. Na konci som nebola vôbec ´vyžmýkaná´. Tu nešlo o rekordy, sily som sa snažila rozumne rozložiť.“

Neboli to však sólo ´stupáky´ a následné „kolečká“. „Môj priateľ Peťo si pre istotu tiež pribalil tenistky, že ak budem sama, tak mi tri-štyri kolá pomôže odbehnúť, ale nebolo treba. Už ráno, pred siedmou sa vyrojilo šesť chlapov, štyria zo Žiliny a dvaja zo Zázrivej. Tí mi robili spoločnosť celé dopoludnie. Spolu sa vystriedalo 25 bežcov, s takou podporou človek nerátal, išlo o milé prekvapenie. ´Pomocníci´ prišli aj z Liptovského Mikuláša, z Vavrišova, či z Partizánskej Ľupče,“ pokračovala posledná víťazka Slovenskej ultratrailovej ligy v kategórii žien.

Kubovej bežecký formát mal aj charitatívny rozmer. „Moja kolegyňa v práci ťažko ochorela, preto som sa rozhodla jej pomôcť vyzbierať nejaké peniaze. Dalo som to aj von, medzi verejnosť cez sociálne siete. Nielen tí, čo prišli, prispeli, no ozývajú sa ešte aj ďalší ľudia. Bude to pekná sumička,“ objasňovala svoj zámer sestrička z oddelenia ARO Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku.

Veľkú pomoc naša bežkyňa našla tiež v Dojazd pube. „Vďake jeho majiteľom sme tu mali skvelé zázemie. Teplo, miesto uvariť si čaj, káva, či zohriať polievku, jedlo. Celý čas tu bol môj Peťo a chod sa starala hlavne Katka Halušková. Bolo to perfektné,“ dodala očividne spokojná Mária Kubová.

Foto: archív M. K.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia