Návrat k juniorskému zlatu s M. Štefančovou

Návrat k juniorskému zlatu s M. Štefančovou

Ján SvrčekŠport11.6.2024

Na majstrovstvách Slovenska v basketbale junioriek v Košiciach, kde na titul dosiahli dievčatá MBK Ružomberok, z ich radov vzišla aj MVP, čiže najužitočnejšia hráčka turnaja. Stala sa ňou Mária Štefančová.

Základnú časť spoločnej I. ligy žien, mladých žien (U 23) a junioriek (U 19), ovládli Young Angels Košice. Považovala si toto družstvo za top favorita na zlato? – znela naša prvá otázka na 17 – ročnú Štefančovú, ktorá v uplynulej sezóne bol tiež neoddeliteľnou súčasťou extraligového družstva žien MBK Ružomberok.

„Dlhé roky sme Košice v mládežníckych družstvách, v ktorých som bola, nedokázali zdolať. Aj teraz boli v úlohe favoritiek, navyše turnaj prebiehal v ich domácom prostredí. Vopred, pri úcte k ostatným družstvám, bolo zrejmé, že o prvom mieste rozhodne náš vzájomný zápas. Vlani nám titul v súboji s Young Angels ušiel o štyri body. Teraz sa to podarilo a užili sme si to. Veď už strašne dlho sa Ružomberok v tejto kategórii nestal majstrom Slovenska.“

Zápas s „anjelkami“ bol veľmi náročný?

„Pri pohľade na konečné 20 – bodové víťazstvo (68:48) sa to možno nezdá, ale určite išlo o najťažší duel. Po polčase sme viedli len o štyri body, ale každá štvrtina vyznela v náš prospech. Rozhodnutie padlo v druhom polčase. Ukázali sme väčšie chcenie, viac sme išli na doskok a nedali sme sa zlomiť. Celkove to bol disciplinovaný výkon, s plnením pokynov trénera. A to rozhodlo.“

V závere apríla sa skončila extraligová súťaž. Potom ti zostali povinnosti v juniorskom tíme, aj s mesačnou zápasovou výlukou, takže máš už toho dosť?

„Áno, sezóna bola dlhá. Konečne si môžem dopriať voľno, lenže iba dva týždne. Potom prídu na rad reprezentačné povinnosti v U 18, kde nás v auguste čakajú majstrovstvá Európy.“

Takže žiadne dvojmesačné prázdniny?

„Nie, tak ako každý rok.“

Ako sa darí v škole?

„Celkom dobre. Končím druhý ročník na ružomberskom gymnáziu.“

Jeden republikový podkošový titul si získala aj na majstrovstvách Slovenka stredných škôl, takže išlo o ďalšie sústo navyše, čo ty na to?

„Ako školské družstvo sme netrénovali, ale bolo treba zvládnuť záverečný turnaj majstrovstiev Slovenska. A hneď na to sme ako juniorky počas víkendu čakali dva majstrovské zápasy. Veru, bol to nabitý program."

Foto: SBA

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia