Návraty k sezóne 2025/2026 - V. liga

Návraty k sezóne 2025/2026 - V. liga

Ján SvrčekŠport19.6.2026

Keď nezoberieme do úvahy posledný tím Sedem Námestovo, ktorý hneď na začiatku jarnej časti zo súťaže odstúpil, tak koncový lampáš v V. lige, v skupine Sever, jednoznačne patril trinástemu Švošovu, keďže vykopal o deväť bodov menej, ako dvanásta Palúdzka.

Futbalisti OŠK Švošov vydolovali iba 13 bodov (4 víťazstvá – 1 remíza – 19 prehier), pri skóre 24:78. Na začiatku sezóny to vyzeralo sľubne. Po 5. kole, mal Švošov na svojom konte desať bodov (3 víťazstvá – 1 remíza). Lenže zrazu nastal totálny zlom. Mužstvo ťahalo sériu prehier až do 23. kola, keď na svojom ihrisku zdolalo Závažnú Porubu 2:1.

Napriek katastrofálnej sezóne však Švošov nevypadol. Tento týždeň ale na klubovej schôdzi padlo rozhodnutie, že prihláška do piatej ligy nepôjde a OŠK bude pokračovať o dve poschodia nižšie, v liptovskej siedmej lige. Takmer celú sezónu dedinu trápil nedostatok hráčov, keď často sa zostava len na poslednú chvíľu nejako zlepila.

Po štyroch rokoch pri tíme skončil tréner Michal Poništ, ktorý mal inú predstavu ďalšieho fungovania, alebo aspoň pokusu ešte zabojovať a pokúsiť sa o doplnenie mužstva pre V. ligu. Veru, kde sú tie časy, keď ambiciózny Švošov doma v Slovnaft Cupe hostil AS Trenčín, či MFK Ružomberok.

Michal Poništ, tréner Švošova: "Už vlani v lete sa riešilo, že do akej súťaže mužstvo prihlásime. Veľa hráčov nám totiž poodchádzalo z rôznych dôvodov, pričom nepodarilo sa kabínu dostatočne doplniť. Napokon sa v V. lige pokračovalo. Letná príprava bola, tak ako každý rok, vydarená. V júli a v auguste, všetko, azda až nad očakávanie, klapalo, čo sa prejavilo i na výsledkoch. Lenže potom niektorí chalani prestali chodiť na tréningy a aj na zápasy. Nuž a najhoršia bola zimná príprava, ktorá musí byť základom. Už vtedy bolo zrejmé, že pôjde iba o to, aby sa sezóna vôbec dohrala a Švošov nemusel začínať v úplne najnižšej súťaži.“

Foto: autor

© 2026 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia