Najlepšia športovkyňa mesta Alena Kánová hoci na Paralympijské hry do Tokia cestovala ako siedma hráčka svetového rebríčka, vo štvrťfinále dokázala zdolať rankingovú jednotku Annu Carin Ahlquistovú zo Švédska, dokonca 3:0 a napokon ziskom striebra sa postarala o menší športový zázrak. „Možno aj to mi pomohlo, že paralympiáda bola o rok posunutá, dala som si trochu voľno a zase som sa pustila do prípravy, ktorá sa po všetkých stránkach vydarila. Navyše takéto veľké podujatia sú aj o psychike, čo mi hralo len do karát.“ Kánová sa dotkla aj svojho spojenie s curlingom, keďže so slovenskou reprezentáciou absolvovala už dve zimné paralympiády, teraz v Pekingu a predtým v roku 2014 v Soči. „Tak ako so stolným tenisom i s curlingom som začínala v Ružomberku. V roku 2007 na našom zimnom štadióne bolo vôbec prvé stretnutie slovenských curlerov na vozíčku. A bola som jeho súčasťou.“
Za rok 2019 basketbalistka Miroslava Praženicová, vtedy ešte pod dievčenský menom Mištinová, vyhrala dospelácku anketu. Pri lanskom vyhlasovaní ružomberskej krídelníčke patrila tretia priečka a teraz skončila druhá. Na slávnostnom akte hráčka uviedla, že aktuálna šiesta sezóna je jej posledná v ružomberskom klube. „Ďalej to však určite bude zahraničný angažmán,“ prezradila Praženicová a dodala: „Žiadny basketbalový sen nesnívam, žijem prítomnosťou a tým, čo bude najbližšie.“
Tretí Matej Kochan je v Ružomberku už tiež dlhšie, pod Čebrať zavítal v roku 2017 z Podbrezovej. „Mal so aj iné ponuky, no oslovil ma vtedajší tréner Ružomberka Norbert Hrnčár a hlavne chcel som pravidelne hrávať najvyššiu súťaž,“ vysvetlil kreatívny stredopoliar pozadie vstupu do centra dolného Liptova. K svojej ružomberskej etape Kochan podotkol: „Vnímam to ako dôveru klubu, napriek tomu, že som aj dosť často maródoval. Naposledy ma stoplo zranenie členka v ´pohári“ so Slovanom Bratislava."
Štvrtý Alexander Mojžiš najprv musel reagovať na otázku, či v nedeľu nebolo v silách mužstva v súboji o druhý „flek“ v aktuálnej fortunaligovej tabuľke zdolať Trnavu. „Dalo sa vyhrať, žiaľ, nevyšlo to. Netajím, v kabíne bolo cítiť sklamanie. Išlo však o mimoriadne náročný zápas.“ V zime bol už bol takmer na spadnutie prestup tohto bývalého reprezentanta do 21 rokov do Baníka Ostrava. „Nezrealizovaný český angažmán mi nič nevzal. Mám ešte čas a v Ružomberku som spokojný,“ vyhlásil stopér Ruže.
„Radšej som útočila, ako bránila, no po prestupe do Ružomberka, moja priorita musela byť iná, keďže tréner Juraj Suja absolútny dôraz kladie na obranu,“ uviedla kapitánka úradujúceho majstra Radka Stašová, ktorá po aktuálnej sezóne, podobne ako Praženicová, tiež končí svoju ružomberskú misiu. Čerstvá inžinierka ekonómie aj vysvetlila prečo si vybrala práve tento vysokoškolský smer. „V prvom rade som chcel skĺbiť vrcholový šport so štúdium a ekonómia mi prišla ako najvhodnejšia.“
Tréner Juraj Suja vlani svoj tím, ktorý sa opäť stal ružomberským športovým kolektívom roka, doviedol k tretiemu primátu za sebou v podkošovej extralige. Na otázku, či dievčatá potešia športovú verejnosť aj štvrtým zlatom, kouč MBK odvetil: „Chceli by sme veľmi, ale máme vážnych konkurentov, ktorí sú minimálne tak dobrí ako my, takže bude to veľmi ťažké.“ Suja do ružomberského klubu vstúpil pred sezónou 2013/2014. „Za ten čas som sa dosť zmenil, ale v podstate som ten istý človek. Azda skúsenejší, vyspelejší. Avšak nedá sa povedať, či som som dospel, to sa možno ani nikdy nestane,“ prehodil šéf lavičky MBK.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia