Nevidiaci tenista Pavol Kuboško si z Olomouca priniesol zlato

Nevidiaci tenista Pavol Kuboško si z Olomouca priniesol zlato

RedakciaŠport3.10.2018

Medzinárodný turnaj v Olomouci odštartoval svoj 10. ročník v sobotu 29. októbra, pričom do nedele hráči a hráčky absolvovali všetky zápasy zmiešane. Z 32 hráčov získal prvé miesto úplne nevidiaci Pavol Kuboško z Liskovej. Hralo sa systémom základných skupín, následne play-off, semifinále a rozhodlo samotné finále.

Liskovčan porazil Nemcov aj domácich Čechov

Turnaj bol pre Slovensko výnimočný, pretože všetky medailové pozície, vrátane štvrtého miesta, obsadili Slováci. „Hrali sme super, veľmi ma to teší,“ netajil radosť Pavol Kuboško, ktorý aktuálne hrá v Klube OŠK Rosina. „Dojmy po finálovom zápase, ktorý som vyhral 2:1 na sety, boli radostné. Po dlhšom čase som bol na tom herne veľmi dobre. Cítil som sa fajn a hral som uvoľnene, a to je podľa mňa veľmi dôležité,“ opisuje svoje víťazné pocity. Jeho hráčske sebavedomie zvýšilo aj víťazstvo vo finále, kde porazil aktuálneho slovenského majstra.

Predchádzala tvrdá príprava

Hráči trénujú v Rosine neďaleko Žiliny, v Ružomberku priestor nemajú. Pavol Kuboško upozorňuje aj na dôležitosť tréningového procesu, pretože „ak človek nechce zaspať na vavrínoch, musí sa neustále snažiť napredovať, lebo konkurencia nespí,“ vysvetľuje.
„V samotnom Ružomberku tento šport možno ani nepoznajú,“ pokračuje a sklamane dodáva, že v meste nepôsobí žiadny klub, ktorý by hrával ligovú súťaž. „Nedávno ma podporila moja rodná obec Lisková a taktiež aj ďalší sponzor, takže keď sa ľudia o tomto športe dozvedia a cítia, že je to pre nich zaujímavé, tak to aj určite podporia,“ dodáva.

Upravený tenis naslepo

Aplikovaný stolný tenis, v originálnom názve showdown, hrajú zrakovo postihnutí na špeciálnom stole s ozvučenou loptičkou a raketami. „Sú medzi nami slabozrakí, ale aj nevidiaci, takže v procese hrania musia mať všetci na očiach klapky, cez ktoré nič nevidia, aby bol zápas vyrovnaný,“ opisuje hru Liskovčan. Stolný tenis pre zrakovo postihnutých má podobnú techniku hrania ako pri bežnom tenise. Uprostred upraveného stola je stredová doska, popod ktorú prechádza ozvučená loptička. Drevenými raketami hráči odrážajú loptu súperovi.

Strašiakom sú financie

Showdown zatiaľ nie je paralympíjsky šport, čo znamená oveľa nižšiu dotáciu pre športovcov. Z menšej časti ich podporuje Asociácia zrakovo postihnutých športovcov, ale vo väčšine si hráči získavajú financie prostredníctvom sponzorov, ktorých si hľadajú sami. Účasť na zahraničných turnajoch si vyžaduje štartovné, ktoré je finančne náročné. „Ak chceme, aby Slovensko v showdowne napredovalo, musíme navštevovať medzinárodné turnaje, pretože inak nemáme odkiaľ čerpať skúsenosti a na Majstrovstvách Európy alebo Majstrovstvách sveta nedokážeme dosahovať také výsledky, aké by sme si predstavovali,“ uzatvára Pavol Kuboško, čerstvý víťaz medzinárodného turnaja.

(foto: autorka a archív P.K.)

Výsledková listina Slovákov z turnaja:

1. miesto – Pavol Kuboško

3. miesto - Dušan Milo

7. miesto - Štefan Marcin

11. miesto - Miroslav Marcinko

27. miesto - Ladislav Dubovan

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia