Niekdajší elitný cyklista na republike dominoval medzi veteránmi

Niekdajší elitný cyklista na "republike" dominoval medzi veteránmi

RedakciaŠport21.6.2022

Jozef Javorka, pretekár Klubu nadšencov amatérskej cyklistky (KNAC) Ružomberok sa stal majstrom Slovenska v cestnej cyklistike masters, keď ovládol kategóriu D (od 60 rokov). Na Teplom vrchu, v okrese Rimavská Sobota, v rámci tradičného podniku Peklo Gemera, likavský rodák na 61 km trati triumfoval časom 1:48:02 hod., pred Pavlom Havrilom z Rapidu Bratislava, ktorý prišiel do cieľa s 19 – sekundovou stratou na víťaza. Tretia priečka patrila Jánovi Haberovi (ProŠport Team Košice), ktorý zaostal o päťdesiat sekúnd.

Asi po pätnástich kilometroch sa vpredu vytvorila päťčlenná skupinka a medzi nami sa potom o všetkom rozhodlo na poslednom kopci. Okruh, ktorý bolo treba dvakrát ukrojiť, bol náročný, členitý, veď celkove sme prekonali 940 výškových metrov,“ uviedol nový slovenský veteránsky šampión.

J. Javorka si presne nevedel oprášiť, či v kategóriách masters na ceste vyjazdil štyri, alebo päť titulov, avšak dlhé roky je neoddeliteľnou súčasťou veteránskeho republikového hnutia na galuskách s pódiovými „flekmi“. „Vlani som na ´Slovensku´ skončil piaty, lenže to som už medzi päťdesiatnikmi bol najstarší, naopak teraz vo vyššej kategórii patrím k ´benjamínkom´. Päť rokov po skončení aktívnej činnosti medzi ´eliťákmi“ som sa znovu, ako veterán, vrátil do súťažného kolotoča.“

Muž, ktorý v apríli dovŕšil šesťdesiatku, na naše vyzvanie, čo – to prezradil i zo svojej „vážnej“ cyklistickej kariéry. „Jazdil som za Skloplast Trnava. Štyrikrát sme sa stali majstrami Slovenska v časovke družstiev, dva razy, v rokoch 1985 a 1986 som vyhral Slovenský pohár.“

Bez bicykla si tento Likavčan svoj život ani nevie predstaviť. „To by som bol asi nešťastný. V rámci tréningu za mesiac nakrútim okolo 1500 km, no neodmietnem ani zážitkové bicyklovanie,“ dodal Jozef Javorka.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia