O búrke v lyžiarskom hnutí sme hovorili s Petrom Stanom

O búrke v lyžiarskom hnutí sme hovorili s Petrom Stanom

RedakciaŠport3.12.2020

Štyridsať šesť športových klubov, združujúcich 1317 členov sa rozhodlo odísť zo Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA), o praktikách ktorej sa v poslednom čase dosť toho popísalo.

Lyžiarsky klub Ružomberok už tento rok neorganizoval Ružomberského medvedíka, tiež s puncom Slovenského pohára najmladšieho žiactva pod hlavičkou SLA, ale nového strešného subjektu Zväzu slovenského lyžovania (ZSL). Ten bol v záhlaví i ďalšieho pripravovaného pohárového „podniku“ mladšieho a staršieho žiactva v alpských disciplínach, keby ho nebola „zrušila“ pandémia koronavírusu.

Ešte pred dvomi rokmi SLA s nami vybabrala. Na Slovenskom pohári na Málinom Brde nepekne vyvádzala jedna trénerka zo Závažnej Poruby. Pred zrakmi ´decák´ hrubo porušila akékoľvek normy, vyliezla aj na pódiu, snažila sa bojkotovať oficiálne vyhlasovanie výsledkov. Preto sme poslali sťažnosť na disciplinárnu komisiu SLA, aj s kauciou sto eur. Dodnes sme nedostali odpoveď a ani peniaze sa klubu nevrátili. Po ročnom čakaní, sme si povedali, že už žiadne preteky pre SLA nebudeme organizovať, hoci v tom čase sme ešte nezrušili členstvo. Zároveň LK Ružomberok vstúpil aj do ZSL, ktorý nás oslovil a tento rok výraznejšie rozbehol svoje aktivity,“ vytiahol jeden prípad „ústretovosti“ SLA predseda lyžovania v centre dolného Liptova Peter Stano.“

Šéf LK Ružomberok dobre pozná genézu posledného obdobia národnej asociácie. „S tým, že v lyžiarskom hnutí treba urobiť poriadok, plne súhlasím. Povedal som to aj na ustanovujúcej konferencii nového zväzu. To, čo sa momentálne udialo, nie je vec posledných dní. Pamätám si, že pred štyrmi rokmi bol pokus o očistu lyžovania, už v tom čase situácia bolo veľmi dusná. Nastúpili noví, pomerne revolučne naladení ľudia, ktorí mali záujem asociáciu pohnúť k lepšiemu, lenže to sa nepodarilo. Potom z postu prezidenta odstúpil František Repka a na uvoľnenú stoličku zasadol Ivan Ivanič. Ten sa aj so svojimi ľuďmi ´zamkol´. Rôzne veci následne vychádzali na povrch, padali aj trestné oznámenia, avšak partia vo vedení, až prekvapujúco, spory vyhrávala. Vlani práve v Ružomberku, keď som sám zabezpečoval priestory, sa uskutočnilo stretnutie všetkých lyžiarskych klubov zo Slovenska, ktorého cieľom bolo zmeniť doterajší chod i zvoliť nové predsedníctvo SLA. Ľudia v Bratislave, na čele s pánmi Ivaničom a talianom Marinom Mersim, túto schôdzku vôbec neakceptovali, odignorovali a vyhlásili ju za protiprávnu. A tak staré vládnutie pokračovalo,“ uviedol pre náš portál Peter Stano.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia