O všeobecnú prípravu basketbalistiek sa stará M. Matula

O všeobecnú prípravu basketbalistiek sa stará M. Matula

Ján SvrčekŠport26.8.2023

Novým členom realizačného tímu extraligového družstva žien MBK Ružomberok je (od začiatku prípravného bloku) kondičný tréner Michala Matula.

Zrazu sa v našom fitness centre Easy Gym zjavil tréner ružomberských basketbalistiek Juraj Suja a riaditeľ klubu Radoslav Popelka. Oslovili ma, že by chceli nadviazať spoluprácu,“ uviedol 35 – ročný Liskovec, ktorý už predtým sa individuálne venoval niektorým športovcom.

Zástupcovia MBK Ružomberok mi predostreli svoju predstavu, akým smerom by sa hráčky mali uberať. Tam som dostal aj informáciu, že nečrtá sa dáko vysoké družstvo, preto dôraz bude kladený na dynamický, agresívny basketbal, aj s rýchlymi zmenami smeru. Také bola viac – menej aj zadanie pre mňa, ako kondičného kouča,“ objasňoval svoju náplň Matula.

Nový muž v „realizáku“ Ruže už v prechodnom období s hráčkami nadviazal spoluprácu formou individuálnych plánov. Spoločné tréningy sa rozbehli hneď ako družstvo prvý augustový pondelok otvorilo svoje prípravné menu. „Dievčatá sú so mnou štyrikrát do týždňa. Ide o tréningy zamerané na rozvoj sily vrchnej časti tela, plus zaraďujeme aj cvičenia s medicinbalom, a čo sa týka bežeckých jednotiek, sú to aeróbne a anaeróbne dávky. Samozrejme, čím bude viac pribúdať herná zložka, týchto našich ´stretávok´ bude menej. Myslím si, že počas sezóny by malo ísť o nejaké dva spoločné tréningy do týždňa. Tu už skôr pôjde o silu, či dolaďovanie rýchlosti, no menej bude tiež opakovaní jednotlivých cvikov, aby dievčatá neboli unavené. Všetko závisí od toho, aká bude požiadavka od trénerov,“ vravel ďalej Michal Matula, ktorý si spoločné chvíle s „kočkami“ len pochvaľuje: „Myslím si, že sme si sadli aj ľudsky. Je to fajn spolupráca. Zvlášť si veľmi vážim, že tréneri mi v tomto dali úplne voľnú ruku.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia