Odštartovala blesková sezóna v cyklokrose

Odštartovala blesková sezóna v cyklokrose

RedakciaŠport30.11.2020

V sobotu (v Trnave) a v nedeľu (v Podbrezovej) sa išli prvé dve kolá Slovenského pohára v cyklokrose 2020, v kategórii elite i s významným medzinárodným statusom UCI C2. Samozrejme, na štart sa mohli postaviť len jazdci, ktorí prešli antigénovými testami s negatívnym výsledkom. Spustenie, hoci skráteného „pohára“ na poslednú chvíľu, bolo pre „bikerov“ milým prekvapením.

Medzi „eliťákmi“ po oba dni dominoval Belgičan Lander Coockx. Zo Slovákov bol najrýchlejší Ondrej Glajza (Auto Škoda Mladá Boleslav), v sobotu piaty a v nedeľu tretí. Matejovi Ulíkovi z Liptovskej Osady v Trnave patrila ôsma priečka a tretia v republikovej spoločnosti (ešte ho predstihol Jakub Kurty z Banskej Bystrice) a v Podbrezovej piata a druhá v pohárovej konkurencii (za Glajzom).

„Dúfam, že do soboty, do majstrovstiev Slovenska ešte forma pôjde hore. So svojimi výkonmi som nebol spokojný,“ rozhovoril sa 23 – ročný Ulík, jazdiaci za český Expres CZ - Scott Team Kolín. „Keďže, všetko nasvedčovalo, že domáca sezóna tento rok v cyklokrose nebude, nie som optimálne pripravený. Prvý deň ma navyše stopol defekt, čím som stratil kontakt s vedúcou skupinou. Včera bola trať náročnejšia, no z mojej strany to už bolo lepšie. Viac – menej si zase len zvykám na cyklokrosový bicykel. Čo sa týka Ondreja Glajzu, to je stálica, jeden z mála pretekárov, ktorý sa pripravuje len na cyklokros. Má za sebou majstrovstvá Európy i ďalšie medzinárodné štarty,“ pokračoval Ulík.

Medzi kadetmi prvý deň na skvelom druhom mieste skončil Ján Vierik z Liptovskej Osady, pričom na druhých pretekoch finišoval ako štvrtý. „Nečakal som, že tento rok sa ešte bude súťažiť. Napriek tomu som vkuse trénoval. V cyklokrose sú to moje najlepšie umiestnenia. Trnavský okruh bol taký pravý cyklokrosový, aj dostatočne technický. Mal síce i dlhšiu asfaltovú pasáž, čo mi dáko nesedí, no išlo sa mi v pohode. V Podbrezovej svoje urobila už aj únava, keď dostával som kŕče do nôh,“ vyznal sa 15 – ročný chalan, ktorého trénuje Marek Bystričan.

Milan Jánošík z ružomberského Klubu nadšencov amatérskej cyklistiky dvakrát ovládol kategóriu masters nad 50 rokov. „Bola to úžasná správa, keď som sa dozvedel, že Slovenský pohár sa predsa uskutoční, veď naposledy som pretekal na Ružomberských schodoch. Už som bol zmierený, že nič nebude. Ešte teraz prvenstvá potvrdiť na majstrovstvách republiky,“ vravel M. Jánošík.

Super krátka sezóna v cyklokrose tento víkend skončí dvomi pohárovými kolami v Topoľčiankach. V sobotňajšom sa bude bojovať aj o slovenské tituly.

Z výsledkov Slovenského pohára

1. kolo, Grand Prix Trnava (UCI C2) - elite: 1. Coockx (Belgicko) 1:02:09, 8. M. Ulík (Expres CZ - Scott Team Kolín) 1:05:02, kadeti: 2. J. Vierik (OŠK Tatran Liptovská Osada), kadetky: 8. S. Bystričanová, masters muži „A“: 5. M. Bystričan (obaja ŠKC Liptovská Lúžna), „B“: 5. J. Ulík (OŠK Tatran Liptovská Osada), „C“: 1. M. Jánošík (KNAC Ružomberok), masters ženy: 1. P. Bystričanová (ŠKC Liptovská Lúžna).

2. kolo, Grand Prix Podbrezová (UCI C2) – elite: 1. Loockx 1:01:39, 5. M. Ulík 1:04:53, kadeti: 4. J. Vierik, kadetky: 9. S. Bystričanová, masters muži „A“: 6. M. Bystričan, „B“: 3. J. Ulík, „C“: 1. M. Jánošík, masters ženy: 1. P. Bystričanová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia