P. Stano hodnotil štýl už aj na ázijskom kontinente

P. Stano hodnotil štýl už aj na ázijskom kontinente

Ján SvrčekŠport25.1.2024

Ružomberčan Peter Stano má za sebou ďalšiu misiu v úlohe štýlového rozhodcu na Svetovom pohári v skokoch na lyžiach. Včera sa vrátil z pretekov žien v japonskom Zao.

"Áno, bola to zaujímavá nominácia," pritakal medzinárodný arbiter. "Veď zavítal som do krajiny, ktorá je pre nás naozaj exotická. Ja si však každú medzinárodnú ´delegačku´ veľmi vážim. Navyše už pomaly sa, kvôli veku, moja rozhodcovská kariéra naplní. Podľa reglementu FIS horná hranica je 65 rokov. O nominácii na ´sveťák´ do Japonska som sa dozvedel ešte v jeseni. Bolo to milé prekvapenie. Naozaj nečakaná vec. Zvlášť som za to vďačný šéfovi medzinárodných rozhodcov na Slovensku Petrovi Chudému. Pred tromi rokmi mal do tejto krajiny vycestovať kolega, lenže covid, ktorý vtedy úradoval, všetko zrušil. V poslednom období sa mi ušli aj ďalšie lukratívne výjazdy, pred dvomi rokmi to bola fínska Ruka a vlani švédsky Holmenkollen."

V Japonsku bolo v pláne troje pretekov, no napokon poveternostné podmienky jedny vyzmizíkovali. "Prvý deň išlo o individuálnu súťaž, na druhý deň boli tímové preteky a na záver sa zase mali konať individuálne. Keďže zaúradoval hustý dážď, organizátori zrušili dopoludňajší tréning. Potom začalo husto snežiť a napadla strašme mokrá ´vata´. Preto začiatok sa posúval o hodinu-dve a napokon sa vôbec neskákalo," vysvetľoval P. Stano (roč. nar. 1961).

Nášmu rozhodcovi tamojší rezort tak trochu pripomínal Štrbské Pleso. "Aj príroda je tam porovnateľná. Bývali sme v meste Jamagata, ktoré má okolo 300 tisíc obyvateľov. Odtiaľ sa išlo autobusom asi tri štvrte hodiny hore do kopca. Samozrejme, všetko organizačne klapalo, veď Japonci to už majú v krvi. Avšak všetky Svetové poháre, sú po tejto stránke na vysokej úrovni. Šliape to tam jedna radosť," vravel ďalej súčasný predseda Lyžiarskeho klubu Ružomberok, ktorý svojho času počas aktívnej skokanskej kariéry, dosiahol svoje maximum 98 m v českom Harachove na mostíku s normovým bodom 120 m.

Nie prvý raz tento muž "známkoval" ženy. Takže má už svoje skúsenosti i s nežným pohlavím. "Je to trochu iné rozhodovanie, ale dáko sa nelíši. Dosť veľké rozdiely sú vo výkonnosti. Desať-pätnásť žien patrí do špičky, potom nasleduje ďalšia, asi o triedu nižšia skupina a posledná je jednoznačne najslabšia. Medzi týmito tromi úrovňami sú dosť veľké rozdiely," dodal Peter Stano.

Foto: archív P.S.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia