P. Stano si na retiazku zahraničných výjazdov pridal aj krajinu tisícich jazier

P. Stano si na retiazku zahraničných výjazdov pridal aj krajinu tisícich jazier

RedakciaŠport7.12.2021

Peter Stano, ktorý od roku 1995 vlastní licenciu medzinárodného štýlového rozhodcu v skokoch na lyžiach, sa pred pár dňami vrátil zo Svetového pohára vo fínskej Ruke. Išlo o dvoje pretekov, pričom prvé ovládol Japonec Rjoju Kobajaši a druhé Slovinec Anžé Laniček.

V tamojšom lyžiarskom stredisku sa zišla nielen skokanská elita, no zároveň tu bol Svetový pohár aj behu na lyžiach a v severskej kombinácii. Takže v akcii boli samé esá klasického lyžovania. Pre mňa bol špecifický ´sveťák´, keďže Fínsko som navštívil prvý raz,“ uviedol Stano.

Šesťdesiatočný Ružomberčan, v mladosti, až do svojich dvadsiatich troch rokov, aktívny pretekár na lyžiarskych mostíkoch, má okrem vyše dvadsiatky podujatí Svetového pohára v role štýlového arbitra, aj viaceré ďalšie významné súťaže. „Počas uplynulej zimy mi pandémia zrušila dve delegačky na ´sveťák´, do nemeckého Neusiedleru a Nižného Tagiľa v Rusku. V lete som bol v poľskej Wisle na dvoch pretekoch mužov i žien,“ pokračoval Stano, ktorý je tiež dlhoročným predsedom Lyžiarskeho klubu Ružomberku. Na túto stoličku zasadol ešte pri delení veľkej športovej bavlnárskej rodiny na samostatné právne subjekty.

Niekdajšieho držiteľa dvoch strieborných medailí z majstrovstiev Slovenska juniorov sme sa spýtali aj na jeho názor prečo skokanský šport pod Tatrami je už dlhšie popoluškou, keď v minulosti mal úplne iný zvuk. Dokonca aj ružomberský odchovanec Miroslav Slušný v roku 1994 štartoval na Zimných olympijských hrách v Lillehammere. „Tých dôvodov je viac. Po nežnej revolúcii sa veľmi dobrý systém športovej prípravy nechcem povedať, že rozsypal, ale minimálne znefunkčnil, kým ostatné krajiny pokračovali v nastúpenom trende. Tiež záujem detí a rodičov o náš šport klesol. Nejakým spôsobom skoky na lyžiach sa na Slovensku držia nad vodou, je to ale len taký obmedzený režim, pričom pretekárov máme veľmi málo, odvetil Peter Stano.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia