P. Struhár aj papierovo medzi elitou

P. Struhár aj "papierovo" medzi elitou

RedakciaŠport14.2.2023

Na zoznam slovenských futbalových trénerov s najvyššou UEFA PRO licenciou, ktorá ich oprávňuje pracovať kdekoľvek na svete vo vrcholných súťažiach, či iných špičkových pozíciách, pred pár dňami pribudlo osem mien. Medzi nimi aj kouč A mužstva MFK Ružomberok Peter Struhár. „Som veľmi rád, že už to mám úspešne za sebou. Išlo o dva mimoriadne náročné roky. Veľakrát som po nociach sedel nad rôznymi prácami, alebo na analýzach. No určite futbalovo ma to posunie dopredu,“ uviedol P. Struhár, ktorý 17. januára 2023 oslávil svoje 39. narodeniny.

„Už prijímacie skúšky boli veľmi ťažké, pričom o licenciu sa mohol uchádzať len držiteľ UEFA ´áčka´, ktorý minimálne tri roky pôsobil aspoň v tretej lige. Za mojim rozhodnutím vtedy bola ambícia trénovať vo Fortuna lige a raz sa dostať aj do cudziny,“ pokračoval úspešný absolvent. Dvojročná robota vyvrcholila obhajobou záverečných prác, keď všetci „žiaci“ mali témy, vyplývajúce z nedávno skončených majstrovstiev sveta v Katare. „Zameral som sa na analýzu taktických zmien v priebehu vyraďovacích zápasov na svetovom šampionáte,“ prezradil lodivod Ruže.

Len mimochodom P. Struhár je veľkým zberateľom vzdelávacích statusov. Za sebou má dve vysoké školy. Na Technickej fakulte Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre získal titul inžiniera a na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave zase vyštudoval trénerský smer. Ešte začal aj priemyselné inžinierstvo a manažment na Trnavskej univerzite, ale po prvom semestri to zabalil. „Čo sa týka trénerskej kvalifikácie, dosiahol som vrchol. To však neznamená, že človek aj naďalej nemusí na sebe pracovať a nabaľovať nové poznatky. Trénerská profesia je tiež proces celoživotného vzdelávania,“ doplnil Peter Struhár.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia