Splnil sa mu veľký športový sen. Ružomberčan Ľuboslav Palguta bol jedným z pretekárov 21 - člennej slovenskej výpravy na 39. majstrovstvách sveta v bežeckom lyžovaní v nórskom Beitostolene.
„Veru, dlhšie som po tomto vrcholnom podujatí pokukoval, no skôr tajne. Necítil som sa byť až tak starý, aby som meral cestu na veteránsky olymp. Až teraz padlo rozhodnutie. Už pekných pár rôčkov totiž behám na lyžiach alebo sa venujem biatlonu. Bolo mi trinásť, keď som začínal, takže sa aj služobne môžem radiť medzi masters. Navyše Nórsko bolo mimoriadne lákadlo, ide skutočnú mekku bežeckého lyžovania. Povedal som si, že to bude pre mňa najideálnejšia próba medzi veteránmi,“ rozhovoril sa Palguta, ktorý vlani oslávil štyridsiatku.
Kým ružomberskí vyznavači zjazdoviek si doslova z obývačky môžu odskočiť na Málinô Brdo, tak milovníci bielej stopy v dolnom Liptove už roky nemajú šancu písať svoj vážnejší príbeh. „Je pravda, že Ružomberok a jeho okolie neponúka ideálne podmienky pre bežkárov, preto som bol nútený hľadať alternatívne riešenia. Keďže zima bola celkom dobrá a pomerne dlhá, využíval som tamojšiu zjazdovku. Z Hrabova som vykorčuľoval až na Málinô Brdo, ku chate Dária a potom som sa len spustil dole. To bol taký testík na voľnú techniku. Klasické kilometre mi nabiehali v okolí Liptovskej Štiavnice a na upravených tratiach na Skalke, na Štrbskom Plese i v Liptovskej Kokave,“ odtajnil svoju prípravu na sveťák Palguta.
Na šampionáte v Beitostolene jednotlivé veteránske kategórie začínali už od tridsiatky a boli vypísané po piatich rokoch. Ružomberský pretekár štartoval v trojke, čiže od 40 do 45 rokov. „Pred odchodom do Nórska som nemal veľké oči, skôr rešpekt z podujatia i zo súperov. Do prípravy mi nepríjemne zasiahla choroba. Koncom januára ma skolil zápal priedušiek, týždeň som ležal v posteli a ďalšie tri som sa len dával zdravotne dokopy. O to viac si cením dosiahnuté výsledky, ktoré prevýšili aj moje najsmelšie očakávania. Na úvod som absolvoval 30 km klasickou technikou a bola z toho vynikajúca ôsma priečka. Na ´desiatke´ takisto voľnou technikou som skončil štrnásty na 45 km klasicky deviaty. Obrovskú radosť mi priniesla ziskom bronzových medailí štafeta na 4 x 5 km, ktorú som rozbiehal. Nestačili sme len na Rusov a Švédov,“ opísal svoje vydarené vystúpenia športovec a zároveň riaditeľ bezpečnosti v ružomberskej akciovej spoločnosti Mondi SCP.
Spolu jedenásť dní trvalo Palgutovo nórske dobrodružstvo. „Beitostolen leží ešte o 250 km ďalej než Oslo. Najprv sme cestovali autobusom, potom trajektom a na pevnine sme zase nasadli do autobusu. Spolu štyri dni sme boli na cestách. Celkove to bol aj pekný výlet, som rád, že mi ho rodina odklepla. Kto aspoň trochu holduje bežkám by mal Nórsko zažiť. Za týždeň, čo sme tam boli v danom stredisku, napadlo pol metra snehu a vytiahnutých majú 300 km tratí. Užili sme si aj cestu späť so zastávkou v legendárnom stredisku zimných športov Holmenkollen, ktoré je predmestím nórskej metropoly. Tu sme sprobovali trate, na ktorých sa o týždeň neskôr konal Svetový pohár v biatlone, kde zahviezdila Nasťa Kuzminová i Paulína Fialková,“ dozvedeli sme sa ďalej.
Palguta, ktorému to slušne behá aj v maratónkach a patrí tiež do najužšieho organizátorského súkolia Ružomberskej bežeckej ligy, má v zimných športoch aj ďalšie plány. „O rok by som rád štartoval na jubilejných majstrovstvách sveta veteránov v talianskom Cogne, kde dúfam, že slovenské šíky budú ešte početnejšie. A v Ružomberku som sa podujal založiť klub bežeckého lyžovania i biatlonový oddiel. Verím, že takto oslovím aj širšiu verejnosť,“ uzavrel náš všestranný športovec.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia