Plavca T. Tišťana po príchode z USA čakajú ďalšie výzvy

Plavca T. Tišťana po príchode z USA čakajú ďalšie výzvy

RedakciaŠport11.5.2023

Vlani v kategórii open na majstrovstvách Slovenska získal striebornú medailu na 50 m motýlik. Rok predtým, ešte ako mládežník si zo všetkých republikových šampionátov priniesol sedem „kovov“. Po maturite na ružomberskom štátnom gymnáziu, sa Tibor Tišťan rozhodol, hlavne kvôli plávaniu, odísť do Spojených štátov amerických. Tento týždeň sa vrátil do rodného Ružomberka, kde pobudne až do konca augusta.

So spánkom je to trochu horšie, no už som sa viac – menej adaptoval na 6 – hodinový časový posun,“ začal rozprávať Tišťan, ktorý opäť naplno zaberá v domácom bazéne, kde aj od mala vyrastal, pod vedením trénera Mareka Langšádla. „Naša ´dvadsaťpäťka´ je dlhšia ako v Amerike. Tam je totiž nameraná v yardoch. Určite človeka to len poteší, keď sa vráti do známeho prostredia.“

Za „veľkou mlákou“ náš popredný plavec spája štúdium so športovou rehoľou. „Navštevujem univerzitu v Tampe na Floride. Ide o environmentálny smer. Momentálne mám za sebou dva semestre. Čo sa týka plávania, v prvom semestri išlo viac – menej o duely medzi univerzitami v rámci jednej konferencie. V druhom už sa konali aj väčšie súťaže, vrátane majstrovstiev celej konferencie. V dlhom bazéne som štartoval len na jednej súťaži, a to v St. Petersburgu. Dosiahnuté časy ma však veľmi potešili, na 50 m voľný spôsob sa mi podarilo stlačiť moje maximum na 22,88 sek., čo znamenalo vylepšenie osobného rekordu takmer o celú sekundu. ´Motýlka´ na rovnakej trati som dal za 24,28 sek., teda o štyri desatinky rýchlejšie než bol môj predchádzajúci najlepší výkon,“ priblížil nám stručne svoju doterajšiu americkú anabázu mladík, ktorý 27. mája oslávi okrúhlu dvadsiatku.

Na „starej“ adrese Tišťan bude zase „želiezkom“ svojho materského Plaveckého oddielu Ružomberok. „Pripravujem sa na Veľkú cenu Slovenska, ktorá bude 26. - 28. mája v Bratislave. Tú považujem za prvý vrchol sezóny. O dva týždne neskôr sú v kalendári majstrovstvá republiky,“ vravel ďalej ružomberský predovšetkým krauliar a motylkár. „Motivácia je veľká. Sám som zvedavý, aké výkony na Veľkej cene zaplávam. Momentálne v dvoch disciplínach mám splnené B limity pre účasť na svetovom šampionáte v Japonsku a tiež dve ´áčka´ na ´Európu´ do 23 rokov v Írsku,“ dodal optimisticky naladený Tibor Tišťan.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia