Po dvoch rokoch je tu ďalší vrcholný republikový podnik turistov v Ružomberku

Po dvoch rokoch je tu ďalší vrcholný republikový "podnik" turistov v Ružomberku

RedakciaŠport27.8.2019

Od 29. augusta do 1. septembra bude Ružomberok hostiť účastníkov 41. zrazu cykloturistov Klubu slovenských turistov (KST). Organizátormi tohto významného stretnutia milovníkov aktívneho pobytu v prírode sú Klub nadšencov amatérskej cyklistiky (KNAC) Ružomberok, KST – región Liptov a mesto Ružomberok.

Do dolného Liptova republikové podujatie cykloturistov zavíta tretí raz, po rokoch 1981 a 1989 a voľne nadviaže na mimoriadne vydarený 50. ročník zimného zrazu KST a stretnutia turistických oddielov mládeže, ktoré sa vo februári 2017 konalo v Ružomberku.

Centrom zrazu bude areál Obchodnej akadémie v Ružomberku, kde vyrastie aj veľký párty stan. Tu bude prebiehať prezentácia, otvorenie i slávnostné ukončenie podujatia a po tri večeri tiež zábavný a kultúrny program,“ rozhovoril sa predseda organizačného výboru celoslovenskej akcie Ľubomír Kubáň. „Vo štvrtok už od ôsmej rána budeme registrovať účastníkov, na devätnástu hodinu je naplánované slávnostné otvorenie, po ňom vystúpi folklórny súbor Liptov a na záver hudobná skupina K3 z Popradu,“ pokračoval Ľ. Kubáň.

V piatok (30. augusta) ráno sa už turisti vydajú na zvolené trasy. „Samozrejme, našou ambíciou bolo ponúknuť čo najviac krás a zaujímavostí Liptova. Vraveli sme si, že nech cyklisti sprobujú aj naše kopčeky. Pripravili sme 73 km cyklotrasu do Ľubochnianskej doliny, tiež sa pôjde 76 km okolo Liptovskej Mary, v programe a s rôznymi odbočkami je tiež Malatiná či cyklokorytnička,“ vysvetľoval podpredseda organizačného súkolia Róbert Fajta. Ružomberčania očakávajú aj peších turistov. „Takáto ponuka je už súčasťou zrazov, keďže nie všetci prídu s bicyklami. Záujemcovia vyšliapu na Veľký Choč i na Tri vrchy,“ pripojil R. Fajta.

Starostliví hostitelia značnú pozornosť venovali tiež sprievodnému programu. „Je pripravená výstava Ernesta Rusnáka 40 rokov cyklozrazov KST, besedy s účastníkom Tour de France a bývalým vynikajúcim cyklistom Milanom Jurčom i známym prírodovedcom a spisovateľom Miroslavom Sanigom. V ponuke budú návštevy Liptovského múzea, Fullovej galérie, rodného domu Andreja Hlinku, Vlkolínca, skautského múzea, či potulky mestom s Miriam Považanovou,“ doplnil Ľ. Kubáň.

Účastnícke počty by mali atakovať cifru štyristo a možno ju aj preskočia. Medzi prihlásenými sú i Poliaci, Česi, Bielorusi a Ukrajinci.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia