Prázdninový kemp preťal cieľovú pásku

Prázdninový kemp preťal cieľovú pásku

RedakciaŠport18.8.2022

Dnes sa, podľa pôvodného rozpisu, skončila Prázdninová atletika na Základnej škole Zarevúca. Projekt, ktorý bežal od 8. júla pozostával z dvoch „stretávok“ do týždňa (v utorok a vo štvrtok), bol realizovaný z iniciatívy Občianskeho združenia Ružomberčan a za podpory akciovej spoločnosti Mondi SCP. Po technickej stránke ho tentoraz zastrešil Športový klub bežeckého lyžovania a triatlonu (ŠK SKI) Ružomberok spolu s Pedagogickou fakultou Katolíckej univerzity.

Rodičia tu svoje ratolesti dávali na starosť predsedovi a trénerovi ŠK SKI Ružomberok Ľuboslavovi Palgutovi, bývalej basketbalovej reprezentantke a v súčasnosti telocvikárke na tamojšej „zéeške“ Dagmar Petruf-Huťkovej, dekanovi Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku a niekdajšiemu špičkovému skokanovi a žrdi Petrovi Krškovi a jeho dvom aktívnym atlétom, bežcom na 400 m prekážok – synovi Petrovi a dcére Lucii.

Na záver, keďže ostatní členovia realizačného tímu sú na dovolenkách, resp. mali iné povinnosti, všetko mala pod palcom Huťková. „Na posledné ´stretko´ prišlo 21 detí, najviac za jeden deň sme mali tridsať chlapcov a dievčat. Dnešnej rozlúčke som sa snažila dať trošku i súťažný charakter, veď každý šport je o tom. Všetko ale bolo v prvom rade hravé. Sprobovali sme nejaké štafety, disciplíny na rýchlosť, či obratnosť, no nechýbala ani lopta. Boli i sladké odmeny. Všetci už vedeli, že ide o posledné stretnutie. Jeden chlapček doniesol aj koláčiky od mamičky. Bolo to veľmi milé,“ rozprávala Dagmar Petruf-Huťková, olympionička zo Sydney 2000, ktorá bola aj pri fantastickom 5. mieste Sloveniek v roku 1994 na majstrovstvách sveta v Austrálii, či bronze nášho ženského „nároďáku“ na európskom šampionáte v deväťdesiatom siedmom v Budapešti.

Niekdajšia špičková hráčka, z veľkej ružomberskej podkošovej éry, z prázdninového kempu má len super pocity. „Najčastejšie chodili deti z prvého stupňa základných škôl, čiže do dvanásť rokov. Aj rodičia mohli na vlastné oči vidieť, ako ich ratolesti športujú, že ich to baví. My sme si nepovedali, že ideme vychovávať, hoci z názvu by sa to zdalo, prioritne budúcich atlétov. Skôr prilákať túto najmladšiu zmenu k pravidelnému športovaniu a spestriť im leto. ´Decká´ boli ohromne vďačné. Vedeli povedať, čo sa im páči, alebo nepáči. Mali z toho radosť. Bolo to strašne spontánne. Musím priznať, je to úplne iné, ako učiť telocvik na druhom stupni základnej školy.“

Keďže v názve prázdninového formátu bola kráľovná športu, spýtali sme sa „Dady“, tak ju oslovujú tí najbližší, aj na jej vzťah k atletike. „Toto odvetvie som mala vždy veľmi rada. Hoci najprv to bola gymnastika, ale potom ma lanárili doma v Banskej Bystrici i na atletiku. Sprobovala som tristovku, tiež štyristovku. Na šprinty som bola veľmi tenká a dlhšie trate už mi nesedeli,“ dodala Dagmar Petruf-Huťková.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia