Pre J. Suju ôsma Európa a debut so ženami

Pre J. Suju ôsma "Európa" a debut so ženami

RedakciaŠport13.6.2021

Zajtra (14. júna) slovenská basketbalová reprezentácia žien naberie kurz Valencia. Najprv sa naša výprava (aj s dvomi hráčkami majstrovského Ružomberka Miroslavou Praženicovou a Radkou Stašovou) z viedenského letiska presunie do Zürichu a odtiaľ do Valencie, dejiska A skupiny európskeho šampionátu. V treťom najväčšom meste Španielska zverenky trénera Juraja Suju 17. júna (o 12. hod.) odohrajú prvý zápas proti Švédsku.

Mám za sebou sedem majstrovstiev Európy hráčok do 20 rokov, z toho päť v pozícii hlavného trénera. Takže približne viem, čo ma čaká. Avšak teraz to bude top šampionát, teda žien. Niečo odlišné,“ podotkol Juraj Suja, na klubovej úrovni kouč MBK Ružomberok, ktorý vo februári 2019 prevzal aj kormidlo národného tímu.

Tréningový stan Sloveniek bol rozložený v Piešťanoch. „Každá príprava musí mať svoju štruktúru. Tá závisí aj od toho, že koľko na ňu máte času. Vždy vychádza z nejakej hrubej práce. K dispozícii bolo päť týždňov, pričom za ideálny počet považujem osem. Keďže príprava nasledovala bezprostredne po skončení klubovej sezóny, aj to bolo treba brať na zreteľ, preto sme začínali veľmi zľahka,“ vysvetľoval Suja.

Ženský „nároďák“ odohral šesť prípravných stretnutí (v Piešťanoch s Poľskom 66:55 a so Slovinskom 66:81, v Splite s Chorvátskom 62:73 a s Gréckom 64:59 a v Prahe dvakrát s Českom 49:77 a 58:74. Z bilancie 2 – 4, šéf realizačného tímu nerobí žiadnu tragédiu. „Viem, ako sme na tom, aký máme tím a čo môžeme a nemôžeme. Bola to stále len príprava, pričom sa skúšali rôzne veci. Hodnotiť družstvo na základe týchto výsledkov je absolútne neadekvátne. Ak by sme sa zamerali v prvom rade na výsledky, možno by pomer víťazných a prehratých stretnutí bol opačný. A čo z toho?“

Naša reprezentácia vrcholné podujatie absolvuje bez trojnásobnej najlepšej basketbalistky Slovenska Barbory Bálintovej, ktorú stopli zdravotné problémy. „Neviem povedať, že koľko percent tento výpadok znamená, ja však stále tvrdím, že máme družstvo, ktoré vie hrať basketbal aj bez Bálintovej. Verím, že o to viac budú dievčatá bojovať. Určite však ide o obrovskú, naozaj citeľnú stratu. Barča je už hráčka európskej úrovne, tímová basketbalistka a naša kapitánka,“ reagoval Suja na našu otázku.

Okrem Švédok ešte Slovensko v základnej „štvorke“ narazí na Bielorusko a Španielsko. „Určite chceme postúpiť zo skupiny. Hoci, ak to vyjde, bude to menší, ba aj veľký zázrak. Tak znie náš cieľ, za ktorým ideme,“ prezradil svoj plán Juraj Suja.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia