Pred dvadsiatimi rokmi ružomberské basketbalistky druhýkrát dobyli európsky Olymp

Pred dvadsiatimi rokmi ružomberské basketbalistky druhýkrát dobyli európsky Olymp

RedakciaŠport6.4.2020

Bol štvrtok 6. apríla 2000, fantastických 4000 divákov v športovej hale Koniareň prežívalo nervy drásajúci finálový duel Európskej ligy basketbalistiek SCP Ružomberok – CJM Bourges. Prvý polčas domáci tím vyhral 31:27 a po návrate zo šatní odskočil na 33:27. Druhé dejstvo francúzsky šampión otvoril 11 – bodovou šnúrou, tým preklopil stav na 33:38 a dráma začala naberať ešte väčšie obrátky. Keď (za stavu 49:49) zostávalo ukrojiť posledných dvadsaťšesť sekúnd riadneho hracieho času, reprezentantke Galského kohúta Souvréovej padla trojka (49:52) a „kotol“ zostal v šoku. Vzápätí Bieliková, ako správna kapitánka, odpovedala rovnakou mincou (52:52) a nasledovala prvá pridaná päťminútovka. Aj tú ratovala Bieliková, keď dvomi „šestkami“ sa postarala o ďalší "egál" - 59:59 a nasledovalo druhé predĺženie. To otvorila moldavská reprezentantka v službách SCP Natália Sviščovová (61:59), no potom CJM zápasové misky naklonil zase na svoju stranu (61:64). Bola to však jeho posledná strelecká epizódka. Finiš patril Sviščovovej, tá 6 – bodovou minišnúrovou spečatila obhajobu (po Brne 1999) európskeho klubového šampióna. A hala v Považských kasárňach išla spadnúť.

Sviščovová a Bieliková v „mixóne“

„Mala som poriadny výron. Deň, čo deň ma prenasledovali obavy, či sa ešte stihnem dostať do žiadúcej formy. Chvalabohu, všetko vyšlo, noha sa ´ukľudnila´ v pravý čas. Finálový zápas s Bourges sa jednoznačne radí k tým najvydarenejším v mojom život," žiarila po finálovej „bitke“ jej hrdinka Sviščovová, ktorá sa blysla aj úžasnou „muškou“ z trestných hodov, keď všetkých štrnásť pokusov prešlo bezodným košom.

Dva razy sa zdalo, že Bourges už má Ružomberčanky „na lopate“, ale napokon ich nepoddajnosť slávila úspech. „V takýchto zápasoch sa nedá predčasne strácať vieru vo víťazstvo. Potom by asi ťažko mohlo družstvo skóre otočiť. Prehru som si vôbec, ani na chvíľu nepripúšťala,“ hovorila vtedy ružomberská basketbalová ikona Bieliková.

Gratuloval aj premiér

Hráčky a realizačný tím dekorovali vtedajší predseda vlády Mikuláš Dzurinda, prezident európskej zóny Medzinárodnej basketbalovej asociácie Yvano Mainini, primátor mesta Juraj Čech a prezident akciovej spoločnosti Severoslovenské celulózky a papierne Milan Fiľo.

Cesta do finále

Druhého primátu v Eurolige predchádzala základná fáza, v dvoch osemčlenných skupinách. Ružomberčanky v jednej z nich skončili na druhej priečke, práve za Bourges, s rovnakou bilanciou ako Francúzsky (11 víťazstiev, 3 prehry). Vo štvrťfinále si zmerali sily s US Valenciennes (Fr.), najprv doma vyhrali 72:65, na súperovej palubovke tesne podľahli 62:63, no v rozhodujúcom dueli pod svojimi košmi už žiadnu zápletku nepripustili – 78:49.

Final Four v Ružomberku, prvý deň 4. apríla 2000, otvorili dve semifinálové stretnutia – Bourges zdolal Dinamo Moskva 58:55 a „žabky“ Gambrinus Brno 63:55.

Ten večer vošiel do dejín

Na hektický záver finálového zápasu proti Bourges nikdy nezabudnem. Bolo asi najdramatickejšej finále v doterajšej histórii Európskej ligy. Keď sme získali prvý európsky titul, basketbalový svet zostal prekvapený. No v domácom prostredí už verejnosť zlato od nás očakávala. O to sme boli pod väčším tlakom. Mali sme však úžasne mentálne vyspelý tím dievčat. Hráčky, ktoré sa nikdy nevzdávali,“ oprášila spomienky spred dvadsiatich rokov Natália Hejková (asistentku jej robila Elene Mozgová).

Celkový úspech

Basketbalová Ruža, hlavne v druhej polovici deväťdesiatych rokov získala veľký kredit na medzinárodnom fóre, Ale aj tak, to bola ohromná „pecka“, že takýto „podnik“ zavítal do ani nie tisícového centra dolného Liptova. „Trištvrte roka sme turnaj pripravovali, neraz sme sedeli do noci, dokonca i do skorých ranných hodín. Snažili sme sa hore posunúť tiež športovú a kultúrnu hodnotu Final Four. Naša akcia v celom svete bola vnímaná maximálne pozitívne,“ vraví dnes vtedajší generálny manažér klubu a „motor“ celého organizátorského súkolia Jozef Smolek. K finálovému vyvrcholeniu pripojil: „Takúto drámu môže napísať len život. Niečo také sa nedá naplánovať. Znovu sa ukázala nezlomnosť nášho družstva. Za všetkým ale bola dlhoročná, doslova mravenčia práca.“

Fakty z Final Four EL 2000

Prvý deň – 4. apríla: CJM Bourges – Dinamo Moskva 58:55 (27:11), 2500 divákov, SCP Ružomberok – Gambrinus Brno 63:55 (35:30), Sviščovová 14, Bieliková 10, Marenčíková a Kováčová po 9, Kuklová 8, Godályová 7, Žirková 6 – najviac bodov Gambrinus: Vodičková 16, Bogojevičová 15, Hamzová 10, 3500 divákov.

Druhý deň – 6. apríla: o 3. miesto: Dinamo Moskva – Gambrinus Brno 66:76 (27:40), 3500 divákov, SCP Ružomberok – CJM Bourges 67:64 (31:27, 52:52, 59:59), Sviščovová 27, Marenčíková 12, Bieliková 10, Žirková 8, Kováčová 6, Godályová 4 – najviac bodov CJM: Melainová 24, Kotočová 10. Moussardová 9, Souvréová 8, 4000 divákov.

Najužitočnejšia hráčka: Cathy Melainová (Bourges)

All Stars: CathyMelainová, Audrey Sauretová (obe Bourges), Kamila Vodičková(Brno), Iveta Bieliková a Natália Sviščová (obe Ružomberok).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia