Pred tridsiatimi rokmi Ružomberok si zasadol aj na slovenský podkošový trón

Pred tridsiatimi rokmi Ružomberok si zasadol aj na slovenský podkošový trón

RedakciaŠport3.5.2023

Pred tromi dekádami, na jar 1993, ružomberské basketbalistky získali, vtedy pod hlavičkou SCP, prvý titul v rámci samostatného Slovenska. Druhá priečka patrila UMB-OŠG Banská Bystrica a tretia VSS Lokomotíva Košice. Sezóna 1992/1993 bola špecifiká, v rámci nej sa najprv uskutočnil posledný ročník federálnej ligy a hneď na to v oboch krajinách vlastné republikové súťaže.

Keď už bolo známe, že od 1. januára 1993 dôjde k rozdeleniu Československa, boli riešené aj súťaže v basketbale. Do decembra 1992 sa skončila federálna liga a v novom roku odštartovala slovenská,“ oprášila si spomienky vtedajšia trénerka podkošovej Ruže Natália Hejková.

V rámci Československej republiky družstvo z dolného Liptova zavŕšilo svoj zlatý hetrik, navyše bez straty jedinej „kvetinky“, s dvadsiatimi šiestimi víťazstvami. Majstrovský tím každého súpera poslal z palubovky v priemere s tridsaťbodovou nádielkou. Premiérovú elitnú slovenskú súťaž (mala 12 účastníkov) dievčatá ovládli s predstihom, s 21 víťazstvami a jedným „zakopnutím“, v 8. kole v Košiciach s VSS – 70:73, pri skóre 2178:1140 (!).

Celá sezóna 1992/1993 bola úžasná. Jeden titul, druhý titul a potom Final Four Európskeho pohára majstrov v španielskej Llírii. Tam sme skončili síce štvrtí, no už vôbec naša účasť v takejto spoločnosti bola obrovským úspechom. Najprv bolo treba zvládnuť úvodné dve kolá, aby sme sa prvýkrát dostali medzi šesť najlepších klubových tímov na kontinente. Vo finálovej šestke nikto s nami nerátal, brali nás ako outsidera. Dokázali sme však napríklad o bod doma zdolať v tom čase také významné veľkokluby ako francúzsky Challes-Les-Eaux (68:67), či ukrajinského šampióna Dynamo Kyjev (82:81),“ doplnila N. Hejková.

Vtedajší ružomberský káder: Zuzana Klinková, Viera Kelčíková, Kamila Pavláková, Iveta Bieliková, Nora Nálepková, Silvia Smoleková, Milena Rázgová, Martina Godályová, Zuzana Škvareková, Ingrida Jonkuteová, Dalia Kurtinaitieneová, Barbora Garbová, Zuzana Michalcová, Hana Baťulková.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia