Proti DAC - u patróny vytiahli Madleňák a Gerec

Proti DAC - u patróny vytiahli Madleňák a Gerec

RedakciaŠport25.6.2020

Smelo možno povedať, že tréner Ján Haspra spolu so svojimi najbližšími spolupracovníkmi dokázal športový zázrak. Mužstvo, ktoré vlani v lete prešlo výraznou „omlaďovacou kúrou“ dotiahol do finále Slovenského pohára. V semifinále Ružomberčania zo Slovnaft Cupu „vyliali“ už minimálne bronzový tím Fortuna ligy ročníka 2019/2020 DAC Dunajská Streda. Po remíze na Žitnom ostrove 1:1, v stredu vo vlastnom „hrade“ svojmu súperovi navyše uštedrili poriadne pálivú facku – 3:0.

Hostia v prvom polčase boli v poli lepší, no v 20. min. ich gólovo načal hlavičkou Matej Madleňák. „Adam Brenkus je známy, že štandartky dokáže veľmi dobre kopnúť. Mojou úlohou pri takýchto situáciách bolo chodiť k prvej žrdi. Práve tam som si nabehol a Adam ma presne našiel. Hneď som videl, že lopta končí v sieti. Veru, nezvyčajný pocit, tuším dva roky sa mi nepodarilo skórovať, naposledy niekedy v ´devätnástke´. Takúto emóciu som ešte vo svojej kariére nezažil,“ žiaril po zápase 21 – ročný futbalista, ktorý svojho času prišiel pod Čebrať z Oravskej Jasenice.

V druhej „polke“ sa dva razy do streleckej listiny zapísal striedajúci Štefan Gerec. Keď v 80. min. prekonal dunajskostredského gólman Jedličku, už mal Ružomberok viac než nádejné otvorené vrátka do finále. „Obstrelil som obrancu a tak brankár loptu azda ani nevidel,“ podotkol 27 – ročná útočník k prvej využitej šanci. Hráč, ktorý nastúpil až na druhé dejstvo, dostal cez prestávku od trénera Haspru presnú inštruktáž. „Zámerom bolo súpera rozbehať. Mužstvo Dunajskej Stredy malo za predchádzajúce dni veľa toho v nohách. Aj na stopéroch už bolo vidno, že kondične nie sú v optimálnej pohode. Za stavu 1:0 museli vrhnúť sily do útoku. Takáto taktika bola doslova ušitá na naše brejky. Napokon sa dalo vyhrať ešte aj vyšším rozdielom," dodal Gerec.

Nemeckému koučovi DAC – u Berndovi Storckovi nezostávalo nič iné len súperovi zagratulovať. „Po odvetnom zápase treba uznať, že postup Ružomberka je zaslúžený. Keď nedáme góly, nemôžeme uspieť. Hlavne doma sme mali dosť šancí. Aj teraz mužstvo v prvom polčase dominovalo, bohužiaľ, nedokázalo nájsť recept ako prekonať domácu defenzívu. Ružomberok výborne bránil, vzadu hral kompaktne a my sme nenachádzali cestu k jeho bráne. Súper ukázal, v čom je dobrý.“

Domáci kormidelník Ján Haspra netajil, že mu vyšiel ťah, keď v sobotu v Michalovciach viacerých kľúčových hráčov nechal oddychovať. „DAC Dunajská Streda je perfektne fungujúci klub, no v jednej veci máme trochu pred ním náskok. Ide o široký potenciál mladých chlapcov a po ňom sme siahli. V Dunajskej Strede nie je až tak početná kabína, preto jej hráči za posledné obdobie boli poriadne vyťažení. Možno práve to v odvete zavážilo.“ Päťdesiatjedenročný Haspra mal po zápase slzy v očiach. „Áno, je to najväčší úspech v mojej trénerskej kariére,“ vyhlásil a pripojil: „Keď pred dvomi rokmi som s fanúšikmi cestoval na finále Slovenského pohára proti Slovanu do Trnavy, sedel som v autobuse za šoférom a vravel som si, ´kurnik šopa´, keby sa mne to raz podarilo. Teraz už nebudem za šoférom, ale napravo od neho, na mieste trénera.“

Vo finále 8. júla sa na Tehelnom poli sa Ružomberok stretne so Slovanom Bratislava.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia