Prvý raz bol sveťák pod Chopkom v šesťdesiatom deviatom

Prvý raz bol "sveťák" pod Chopkom v šesťdesiatom deviatom

RedakciaŠport4.3.2021

Slovensko cez víkend čaká najväčšia športová udalosť tohto roka – Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní žien. V Jasnej je v sobotu na programe obrovský slalom a v nedeľu slalom. Kým pred piatimi rokmi „sveťák“ u nás denne navštívilo približne 20 tisíc ľudí, teraz kvôli covidu sa uskutoční bez divákov.

Som veľmi rada, že Slovensko opäť dostalo takúto česť. Veľmi sa teším, hoci nebudem priamo na kopci,“ povedala pre náš portál Liptáčka Anna Blahutová, pod dievčenským menom Droppová, niekdajšia úspešná československá reprezentantka v zjazdovom lyžovaní, účastníčka majstrovstiev sveta 1974, viacerých pretekov Svetového pohára, vôbec prvá víťazka pretekov Európskeho pohára z Východnej Európy a momentálne docentka na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku.

V utorok som bola na svahu, urobila som si aj jednu jazdu. Videla som, že súťažný kopec je krásne pripravený. Pozrela som si takisto tréning Peti Vlhovej,“ pokračovala A. Blahutová, ktorá momentálne je na chate v Demänovskej doline.

Niekdajšia naša top alpská lyžiarka si zaspomínala aj na „príchod“ Svetového pohára do Jasnej. „Prvý raz podujatie k nám zavítalo v roku 1969, bola to predovšetkým zásluha už nebohej Magdy Hollej. Slovensko vtedy ako prvá socialistická krajina hostila lyžiarsku špičku, išlo o úžasný úspech. O päť rokov neskôr sa v Jasnej konalo dokonca finále Svetového pohára. Na stupni víťazov medzi mužmi boli také esá ako Švéd Ingemar Stenmark a Taliani Alberto Tomba, Pietro Gross.“

Dlhoročná vysokoškolská pedagogička veľmi pozorne sleduje dráhu našej mega hviezdy Vlhovej. „Na Peťu, ktorej mama bola moja suseda v bytovke, ma v roku 2010 na seminári o príprave mládeže upozornila moja študentka, dlhoročná česká reprezentantka a v súčasnosti komentátorka Eurošportu Eva Kurfürstová. Už vtedy o nej hovorila ako o výnimočnom talente z Liptovského Mikuláša. O rok na to Peťa vyhrala mládežnícke hry, neskôr sa stala juniorskou majsterkou sveta. Vlhová je veľmi talentovaná a pohybovo nadaná lyžiarka. Obdivujem tiež je psychiku, odolnosť voči stresovým situáciám. Takisto ťaží aj zo super realizačného tému. Od začiatku mala vďaka rodine špičkové sociálne zázemie. Niečo podobné ako Ester Ledecká. Nie je tajomstvom, že otec českej pretekárky do svojej dcéry investoval 18 miliónov korún. Čo sa týka Petry, už mám dva bloky plné všelijakých výstrižkov o nej.“

Docentka Blahutová s Ružomberkom bola úzko spojená aj v mladosti. „Od ôsmich rokov som sa vážne venovala lyžovaniu, no doplnkovo i atletike, pričom som pretekala za ružomberským oddiel. Ako staršie dorastenky sme sa stali majsterky Československa v štafete na 4 x 100 m. Spolu so mnou vtedy kvarteto vyskladali Viera Dodrvová, Tatiana Fábryová a Alena Danišová. Bolo to za éry trénera Petra Obdržálka,“ pripojila niekdajšia excelentná zjazdárka.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia