Prvý vážny krok sezóny 2023/2024 Ruža parádne zvládla

Prvý vážny krok sezóny 2023/2024 Ruža parádne zvládla

Ján SvrčekŠport28.9.2023

Ružomberské basketbalistky v odvetnom zápase kvalifikácie o účasť v hlavnej súťaži Európskeho pohára FIBA zdolali ŠBS Ostrava 56:49. Keďže pred týždňom uspeli aj na severe Moravy (59:45), vybojovali si miestenku F – skupine druhej najvýznamnejšej kontinentálnej klubovej súťaže pod ženskými košmi, čo je super výsledok. Tu ich súperkami budú Olympiacos Pireus (Gr.), Kayseri Melikgazi (Tur.) a TTT Riga (Lot.).

Zverenky trénera Juraja Suju veľmi dobre do zápasu vstúpili, v 9. min. viedli o dvanásť bodov (16:4). Ďalej ale v takomto marši nepokračovali. V druhej „štvrtke“ sa domácim hráčkam prestalo strelecky dariť a Ostrava po 12 – bodovej šnúre medzi 13. a 20. min. otočila skóre na 21:20 vo svoj prospech. V tretej časti domáci tím odskočil aj o deväť bodov (26. min. - 34:25), avšak zase poľavil a v 33. min. prehrával 38:41. Potom znovu zobral taktovku do svojich rúk a pohodlne dokráčal k vytúženému cieľu, keď si otvoril dvere skupinovej fázy FIBA Cupu.

Hlasy trénerov:

Juraj Suja (Ružomberok): „Bol to ťažký zápas, hlavne z mentálneho hľadiska. Ja som sa k nemu staval s veľkým rešpektom, lebo Ostrava v príprave dosiahla veľmi dobré výsledky. Niečo sa nám podarilo v prvom dueli, no myslím si, že tam sme súperky zaskočili, lenže potom to bolo aj o dva body a až záver nám zase vyšiel. Aj dnešné stretnutie sme opäť otvorili skvele, podľa želania. Hrali sme dobre v obrane, disciplinované. Lenže v ďalšom priebehu sme sami Ostravčanky naštartovali. Hostky v druhej štvrtine výborne bránili, či už to bola ´zóna´, alebo ´osobka´. Preto žili, vyhrali polčas a zápas bol stále otvorený. V basketbale štrnásť bodov, to je päť minút. Veľmi sa však teším, že s týmto mladým družstvom sme dosiahli veľkú vec a verím, že nám to len pomôže.“

Iveta Rašková (Ostrava): „Myslím si, že o postupe sa rozhodlo už na našej pôde. Neprišli sme však do Ružomberka prehrať. Verili sme, že po otrasnom percente streleckej úspešnosti doma, sme schopní s odvetným zápasom niečo spraviť. Prišli sme s odhodlaním, no napokon sa ukázalo, že s týmto tlakom sme sa nedokázali vyrovnať. Dievčatá mali veľa strát a hrali v akýchsi vlnách. Jeden úsek prehrali 0:9, potom zrazu ďalší vyhrali 12:0. Boli tam päťminútovky, keď sme sa dokázali koncentrovať, no vzápätí prišiel jeden-druhý ružomberský kôš a naša hra sa zrútila. Opäť sme sa v útoku nedostali ani cez 50 – bodovú hranicu a s tým sa vyhrať nedá.“

MBK Ružomberok – ŠBS Ostrava 56:49 (16:7, 20:21, 37:39)

Body MBK: Jackovecová 14, Havranová 13, Buknová 10, Urbanová 7, Andělová 6, Mikovčáková 4, Kaliuzhna 2 – najviac bodov ŠBS: Littleová 9, Kánová a Wydrová po 8. Rozhodovali: Yalmanová (Tur), Nagy (Maď.) a Mikulič (Chor.), 550 divákov. Štvrtiny: 16:7, 4:14, 17:18, 19:10.

Foto: Rudolf Maškurica

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia