Reorganizácia futbalových súťaží v praxi

Reorganizácia futbalových súťaží v praxi

RedakciaŠport3.7.2022

Regionálne futbalové súťaže dospelých od ročníka 2022/2023 čaká zásadná zmena, ktorá bola už dlhšie schválená, akurát pandémia covidu jej štart posúvala.

Po novom namiesto súčasných štyroch tretích líg budú len dve – Západ a Východ, s osemnástimi, resp. šestnástimi účastníkmi a tie prechádzajú pod riadenie Slovenského futbalového zväzu. Liptov v tejto súťaži nemá svoje zastúpenie.

Najvyššou súťažou pod strechou Stredoslovenského futbalového zväzu (SsFZ) sa stáva IV. liga – majstrovstvá regiónu. Ide o dve skupiny po štrnásť mužstiev, aj s TJ Družstevník Liptovská Štiavnica a OŠK Bešeňová v skupine Sever. Piata liga, taktiež s dvomi „štrnástkami“, bude v najbližšej sezóne bez mužstva z Ružomberského okresu. V šiestej lige v rámci SsFZ sú štyri skupiny a v „béčku“ aj OŠK Švošov, OŠK Likavka a OŠK Renop Liptovská Teplá.

Týmto pádom sa posunuli názvy líg pod kuratelou Liptovského futbalového zväzu (LFZ). Top súťažou je siedma liga, za ňou nasleduje ôsma a posledná deviata liga. Prvé dve súťaže majú po štrnásť mužstiev, ktoré čaká klasický dvojkolový systém. Desaťčlenná deviata liga najprv ukrojí základnú časť, keď každý s každým sa stretne dva razy a potom príde na rad nadstavba o 1. - 4. miesto a 5. - 10. miesto.

Z bývalej šiestej ligy si postup vyššie vybojovala Liptovská Teplá, zo siedmej ligy išla hore Hrboltová a z ôsmej Podtureň. Z lanskej V. ligy na prvé poschodie LFZ spadol Važec, doterajšiu šiestu ligu opustila Hubová a siedmu Demänová.

Za povšimnutie stojí, že súťažný futbal sa po odmlke vracia do Kvačian a do Komjatnej. Naopak, prihlášku na zväz neposlal Tatran Hybe B/Kráľova Lehota, doteraz účastník ôsmej ligy.

Úvodné kolá súťaží mužov SsFZ a LFZ sú naplánované na 6. - 7. augusta. Žrebovanie všetkých súťaží v rámci Liptova sa uskutoční 6. júla v Liptovskom Mikuláši.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia