Rúška od para hokejistu išli na dračku

Rúška od para hokejistu išli na dračku

RedakciaŠport26.5.2020

Bolo to 8. marca 2020, keď Ružomberčan Aleš Rauš bol posledný raz na ľade. Išlo o prvý play-off duel o bronz v Českej para hokejovej lige medzi Raušovým SHK LAPP Zlín a Karlovými Varmi. Domáci prehrali 3:6, no reparát už nestihli. O štyri dni na to športovo – technická komisia kvôli pandémii koronavírusu súťaž predčasne ukončila. Nevyhlasoval sa majster, ani neudeľovali medaily.

Neskončila sa liga, tým bolo tiež po tréningoch a padol aj reprezentačný program. V národnom tíme príprava Slovenska smerovala na majstrovstvá Európy, ktoré sa za účasti ôsmich najlepších mužstiev mali konať od 15. do 25. apríla vo švédskom Östersunde,“ objasňoval svoje športové ujmy pre koronu náš reprezentant v hokeji na sánkach.

Epidémia mu hráčsku dráhu prestrihla, no 37 – ročný Ružomberčan nezostal nečinne doma. Jeho chránená dielňa „fachčila“ aj naďalej. Akurát sa odklonila od svojho hlavného výrobného programu, ktorý je zameraný na čapice s dreveným šiltom a nápadité mikiny a tričká. „Objednávky na pôvodný sortiment výrazne padli, záujem bol mizivý, no vrhli sme sa do šitia rúšok. Vyrobili sme ich niekoľko tisícok. Tiež sa nám podarilo zhotoviť antikoronovú šiltovku, ktorá chráni oči a tvár pred šírením rôznych kvapôčiek, čomu sa strašne teším. Býval som v robote aj šestnásť hodín denne. Takže prácou som preklenul náročné obdobie,“ pokračoval optimisticky naladený 37 – ročný sledge hokejista.

Hoci firma ho nejaký čas úplne vtiahla do svojho osídlia, Aleš nezanevrel ani na pohyb. „Cez týždeň ma práca maximálne vyťažovala, ale cez víkendy som sa venoval cyklistike, chodil som na prechádzky a tiež individuálne cvičil. Bicykel sa stal mojou veľkou láskou, v lete si ho chcem čo najviac užiť.“ Vlani si Aleš mohol dovoliť kúpiť špičkový „bike“ aj vďaka 2500 – eurovej „injekcii“ od Nadácie Supra.

Minulý rok, v novembri bol Rauš pri historickom úspechu nášho para hokeja. Slovenský „nároďák“ na majstrovstvách svete B kategórie v Berlíne skončil na senzačnom 2. mieste, ktoré znamenalo postup do A kategórie. „Na ľad by som sa mal vrátiť na prelome júna a júla, vtedy je naplánované úvodné reprezentačné sústredenie v Piešťanoch. Dúfam, že aj v športe sa vrátime do normálu. Veď opäť nás čaká veľmi dôležitá sezóna. S viacerými výzvami.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia