Ruža má skalp francúzskeho vicemajstra

Ruža má skalp francúzskeho vicemajstra

RedakciaŠport23.1.2019

V úvodnom zápase druhého vyraďovacieho kola Európskeho pohára FIBA basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali nad francúzskym vicemajstrom Gespe Bigorre Tarbes 68:65.

Podobne ako v predchádzajúcom kole proti ruskému Jeniseju Krasnojarsk, keď dievčatá postupovú nádej, ktorú napokon senzačne zhmotnili, vykresali z 21 – bodového mínusu, tak aj proti reprezentantovi krajiny Galského kohúta rozprávkovo otočili výsledok. Zo 16 – bodového manka sa napokon dostali na plus tri body.

V úvode mali domáce hráčky problém s navigáciou, atletický a strelecky úžasne disponovaný Tarbes, ich trochu zaskočil. Preto Sujove dievčatá v tejto fáze nevedeli čo a ako robiť. Úvodné dejstvo Ruža prežila za stavu 9:19. Ani malá prestávku slovenského vicemajstra nedostala do role, v akej uvažoval osemfinálovú bitku odštartovať. V 6. min. MBK strácal jedenásť bodov (4:15), ale to nebolo všetko. Tarbes dvakrát zápasové nožnice roztvoril až na šestnásť bodov vo svoj prospech - 15. min. - 13:29, 17. min. - 19:35. Potom sa už pomaly začala rozbiehať domáca stíhacia jazda. Ešte nie žiadna rázna, ale so sľubným nádychom. Do veľkej prestávky Ruža skresala svoju stratu na deväť bodov – 28:37.

Po zmene strán sa hostiteľky priblížili na sedem bodov (30:37). Ale nešlo o brejk, z ktorého by sa mal zrodiť konečný obrat. Tarbes tento minirozbeh MBK stopol a sám v 25. min. ubzikol na 34:46.

V poslednom dejstve (na jeho začiatku svietil na tabuli stav 44:54) domáci tím, hnaný dlaňami a hlasivkami 1650 divákov, fantasticky vygradoval svoje tempo. Na najvyššie obrátky zapol v obrane i v útoku. V niektorých činnostiach sa dievčatá doslova prekonávali a napokon Koniareň oslavovala asi najväčšie víťazstvo Sujovej družiny v aktuálnej sezóne.

V 37. min. sa Ružomberčanky dotiahli na „egál“ - 63:63. Keď do záverečného klaksónu zostávalo 3:03 min. prvý raz v zápase preklopili skóre na svoju stranu – 66:63. Najlepšie strelkyňa GB Gayeová odpovedala dvomi presnými trestnými hodmi, no posledné slovo mala domáca Jackovecová – 68:65. „Mám zimomriavky na rukách, je to niečo neopísateľné, úžasná atmosféra, obrovské ďakujem patrí našim fanúšikom. Prvá štvrtina nám ušla, ale v druhom polčase sme ukázali, čo je v nás,“ dala sa bezprostredne po záverečnom klaksóne obrovským šťastím Miroslava Mištinová, ktorá odohrala jeden zo svojich najlepších zápasov ružomberskom drese.

Odveta, hrá sa systémom doma – vonku, bude 31. januára o 20.30 hod. na francúzskej palubovke.

Juraj Suja, tréner Ružomberka: „V prvom rade chcem zagratulovať svojim dievčatám za nezlomnosť a vieru v seba. Druhé moje obrovské poďakovanie patrí našim divákom, ktorí podržali dievčatá aj vo chvíľach, keď sa nám nedarilo. Súper prišiel veľmi dobre pripravený, s obranou, s akou sme sa doposiaľ nestretli. V druhom polčase sme to už boli my, dovtedy hráčky trošku špekulovali, či zobrať strely na seba a chýbalo nám aj agresívne myslenie. Problémom bol doskok, až v poslednej štvrtine sme sa v ňom súperovi vyrovnali. Je veľmi ťažké preskákať takto fyzicky zdatného súpera.“

MBK Ružomberok - GB Tarbes 68:65 (9:19, 28:37, 44:54)

Body MBK: Ellenbergová 26/4 trojky, Šikšniuté 13, Mištinová 11 Jackovecová 8, Kelčíková 6, Jefferyová a Markovičová po 2 – najviac bodov GB: Gayeová 15/4, Princeová 14/3. 1650 divákov. Štvrtiny: 9:19, 19:18, 16:17, 24:11.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia