Ruža zvládla aj strelecké preteky s Orenburgom

Ruža zvládla aj strelecké preteky s Orenburgom

RedakciaŠport16.12.2021

Nechcem teraz byť za hrdinu a machrovať, keď pred zápasom to bolo aj o malej dušičke, ale takáto remíza bolí,“ aj táto veta zaznela včera po prvom šestnásťfinálovom stretnutí FIBA Cupu MBK Ružomberok – Nadežda Orenburg (86:86) z úst domáceho kouča Juraja Suju. Deväť sekúnd pred koncom domáca Američanka Motleyová, ktorá včera vychytila senzačný strelecký deň (31 bodov, z toho päť šestiek), upravila stav na 86:84, už sa zdalo, že domáce hráčky tento výsledok ubránia. Lenže, takmer s klaksónom prišiel kôš Belgičanky Linskensovej.

Na každom poste takmer o hlavu nižší slovenský majster veľmi udatne, až heroicky bojoval s ruským velikánom. Dokonca dokázal vzdorovať aj nosnou zbraňou Orenburgu a to presnou „muškou“. Vďaka nej sa vylízal so 14 – bodového mínusu v tretej štvrtine. „Tentoraz nás držal útok. Keď bola optimálna päťka na ihrisku, tak sme boli nebezpeční, no po prestriedaní basketbalová kvalita išla dole a súper to využíval. V obrane to však úplne neklapalo ani v silnom zložení. Treba priznať, že šanca sa nám vrátila po odchode dominantnej pivotky Gatlingovej, pre ktorú zápas skončil, po technickej a následnej nešportovej chybe na konci tretej štvrtiny. Tým ale nechcem znižovať výkon svojich dievčat. Veľmi ma teší, ako sebavedomo sa prezentovali proti súperovi takýchto kvalít. To je mimoriadne cenné. Veď do tejto sezóny z nášho tímu možno jeden a pol hráčka mali väčšie skúsenosti s FIBA Cupom. Nemám na mysli len účasť, ale zodpovednosť v zápasoch,“ hodnotil Suja.

Ružomberský tréner videl aj veci, ktoré treba pred odvetou v Rusku vylepšiť. „V princípe je nevyhnutné menej otvoriť strelkyne súperiek, byť ešte viac agresívnejší a trochu aj zariskovať. V našej hre sa vyskytlo i dosť individuálnych chýb. Nechcem konkrétne hráčky menovať, ale za ich nedostatky sme trpeli všetci. Nejakým spôsobom je to nutné riešiť.“

Dosť sa po skvelom dueli hovorilo aj o ružomberských trestných hodoch, keď z 25 pokusov, cez bezodný kôš padlo len sedemnásť lôpt. „Keď sme sa rozhodli Orenburg prestrieľať, hoci to nie je náš štýl, mali sme lepšie triafať šestky,“ skonštatoval Suja, no pridal i pár slov na obranu dievčat. „Keď strieľate v zápase, tak to je z plnej intenzity. Pri trestných hodoch sa hráčka musí zastaviť, upokojiť, čo nie je jednoduché, keď skočí do kľudu z vysokého tempa. Je to niečo podobné, ako strelecké položky v biatlone,“ dodal Juraj Suja.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia