Ružomberčan I. Staňo na Berlínskom maratóne

Ružomberčan I. Staňo na Berlínskom maratóne

Ján SvrčekŠport6.10.2023

Jeden z najslávnejších maratónov sveta Berlínsky maratón oslávil svoje 49. narodeniny, aj so ženským svetovým rekordom. Bol pri tom tiež Ružomberčan, žijúci v Bostone, Ivan Staňo. „Áno, absolvoval som druhý maratón z veľkej šestky, keď prvým bol v roku 2021 maratón v New Yorku,“ pritakal 37 – ročný „ítečkár“, ktorý v Amerike vedie pobočku, ktorú sám založil, jednej slovenskej softvérovej firmy. „Po New Yorku, sme sa s kolegom Adriánom Kocákom rozhodli, že sprobujeme všetkých šesť top maratónov sveta. Budúci rok máme v pláne dokonca dva Chicagský a Londýnsky. Takže potom by nám už zostali len Bostonský a maratón v Tokiu. Ale uvidíme, ako sa zadarí.“

New York City maratón Staňo ukrojil za 3:37:10 hod., teraz, pri štvrtom štarte na 42 195 m „štreke“ dosiahol čas 3:34:39 hod. „Osobný rekord to nebol, ten má hodnotu 3:23:02 hod. a zabehol som ho v meste Newport, v štáte Rhode Island. Berlínske preteky som si však , zatiaľ, najviac užil, pričom aj pocitovo to bolo fajn. Na štarte sa zišlo viac než 45 tisíc vytrvalcov. Bola to strašná masa. Kým sa rozpohybovala, išlo doslova o hubu. Bežalo sa mi naozaj dobre. Od začiatku som sa držal vlastnej stratégie, teda začať pomalšie, nenechať sa strhnúť v prvej ´polke´, naopak v druhej, ak sa budem dobre cítiť, tak pridať. Zámer mi vyšiel úplne skvele, posledných desať kilometrov som dal pod päťdesiat minút a záverečný ´kilák´ za 4:30 min. Tam už človek nechal na asfalte úplne všetko, čo mu nohy stačili,“ líčil ružomberský rodák svoju nemeckú misiu, kvôli ktorej špeciálne priletel na starý kontinent. „Urobili sme si predĺžený víkend, od piatka do nedele,“ pridal vysvetlenie.

Nášho rekreačného športovca sme sa spýtali aj na najsilnejší zážitok z Berlína. „Bol to samotný záver, keď prebiehate Brandeburskou bránou a 400 – 500 m pred vami je cieľ. Tu vás ženú obrovské davy divákov. Keďže každý bežec mal pri oficiálnom štartovnom čísle aj svoje meno, tak ľudia aj podľa neho na vás pokrikovali. Keď som počul, oslovenie po mene, nová energia do mňa vstupovala. Atmosféra bola úžasná. Napríklad, na každom kúsku trate vystupovali živé kapely,“ vyznal sa očividne spokojný Ivan Staňo.

Foto: archív Ivan Staňo

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia