Ružomberčanka M. Donovalová od roku 2016 píska extraligu

Ružomberčanka M. Donovalová od roku 2016 píska extraligu

RedakciaŠport27.3.2021

Bolo to druhý raz v ženskej extralige, že zápas viedli čisto rozhodkyne, bez jedinej mužskej opory. Stredajšie stretnutie 1. kola play-off MBK Ružomberok – ŠKBD Šamorín (111:28), pískalo trio „báb“ Košičanka Martina Fanfara-Mekelová, Ružomberčanka Mária Donovalová (na fotografii prvá zľava) a Veronika Obertová z Prievidze. Premiéru presne rovnaká zostava mala 27. októbra 2018 v zápase Ružomberka so Šamorínom (93:82), ktorý sa vtedy hral v Dolnom Kubíne.

Podľa mňa sme si rozumeli,“ reagovala Donovalová na našu otázku, ako im to ženskom formáte naposledy klapalo. V najvyšších súťažiach pod republikovými košmi už ďalšie reprezentantky nežného pohlavia nenájdete. Ich adresou však nie je len NIKÉ extraliga žien, takisto nominácie dostávajú aj v Slovenskej basketbalovej lige mužov. „Ja tam nevidím žiadny rozdiel, inak to však berú tréneri, ktorí sú zvyknutí na mužov s píšťalkou. Niektorí ohŕňajú aj nosom a skôr robia súdy, než uvidia samotný zápas,“ objasňovala pozíciu na druhom domácom „brehu“ ružomberská rodáčka, ktorá ma (zatiaľ) za sebou tri mužské stretnutia.

Máriu Donovalovú pomerne dosť často vídať na extraligových dueloch domácich „žabiek“ v Koniarni. Tento stánok však strážkyňa basketbalových noriem veľmi dobre pozná aj z mladosti. „Do našej haly som chodila ešte ako žiačka sledovať zápasy družstva žien za veľkej éry Natálie Hejkovej. Dodnes si to pamätám. Potom som tu ako hráčka zažila kadetské a juniorské roky.“

„Pomarančové čudo“ sprevádza Máriu Donovalovú, mimochodom v „civile“ profesorku matematiky na Hotelovej akadémii v Liptovskom Mikuláši, takmer celým životom. „S basketbalom som začínala ako štvrtáčka na základnej škole. Na ružomberskom štátnom gymnáziu som navštevovala športovú triedu. V štvrtom ročníku padlo vo mne rozhodnutie, skúsiť to s pískaním. Čo sa týka hráčskej kariéry, nečrtala sa dáka profesionálna perspektíva. Z vlastnej mládeže veľmi dievčatá do ružomberského družstvá žien, ktoré malo európske parametre, neprechádzali. V tom čase kamarát zo Žiliny mi navrhol, či nechcem sa stať rozhodkyňou. Vďaka tomuto kroku som zostala pri športe, ktorý milujem,“ stručne odtajnila svoje športové pozadie žena, ktorá od roku 2016 figuruje na listine domácich top arbitrov, s jednosezónnou prestávkou kvôli materským povinnostiam.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia