Ružomberská ikona parahokeja pôjde do Pekingu

Ružomberská ikona parahokeja pôjde do Pekingu

RedakciaŠport28.1.2022

Médiá o tom písali ako o niečom neuveriteľnom, keď v závere minulého roka si slovenskí hokejisti na sánkach na kvalifikačnom turnaji v Berlíne vybojovali účasť na Zimných paralympijských hrách, ktoré budú 4. - 13. marca 2022 v Pekingu. V rozhodujúcom zápase naša reprezentácia zdolala domáce Nemecko 4:2 a postúpila z druhého miesta (za Talianskom). Slováci za sebou, okrem Nemcov, nechali tiež Nórov, Švédov a Japoncov. Súčasťou nášho „nároďáku“ bol aj Ružomberčan Miroslav Kardoš.

Úžasný úspech! Je nás len dvanásť a sme rýdzi amatéri. Za nami skončili profesionálne tímy. V Pekingu budeme súčasťou svetovej top osmičky. Najviac ma teší, že sme tento historický výsledok dosiahli ako tím. Sme naozaj skvelá partia. Tá je základ,“ uviedol 36 – ročný ružomberský parahokejista. V čínskej metropole Slováci v B skupine si zmerajú sily s Talianskom, Českom a domácou reprezentáciou.

Za našim postupom boli celé mesiace prípravy a odriekania. Od augusta som nemal ani jeden voľný víkend, až teraz prvý. Takisto počas týždňa sme sa pravidelne stretávali na tréningoch. Po úspešnej kvalifikácii hneď odštartovala príprava na Peking. Ešte aj pred Vianocami sme boli na turnaji v Karlových Varoch,“ vravel ďalej obranca slovenského výberu.

M. Kardoš, napriek svojmu stále mladému veku, je už bardom sledge hokeja pod Tatrami. „Bol som druhým Slovákom, ktorý sa pred nejakými dvanástimi rokmi upísal tomuto športu. Prvenstvo patrí Petrovi Štítovi. Práve o ňom som vtedy v novinách našiel nejaký článok, ktorý ma zaujal. Hneď mi prešlo hlavou, že to sprobujem a zavolal som Peťovi.“

Keď v novembri 2019 Slováci postúpili do A skupiny majstrovstiev sveta, M. Kardoš pri tomto miľníku chýbal. „Áno, mal som počas svojej kariéry nejaké pauzy. Tri roky som ťahal, vzápätí prišlo obdobie, keď ma to prestalo baviť, no zase som sa vrátil. Potom som si povedal, že na svetový šampionát B skupiny nepôjdem, ani na paralympijskú kvalifikáciu. Netajím, už som toho mal pokrk. Lenže sedel som s chalanmi a tí ma ´ukecali´, aby som sa vrátil. Kvôli partii sa to nedalo odmietnuť. A teraz pôjdem na paralympiádu. Takže fantázia.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia