Ružomberské bežecké kritérium prilákalo 141 pretekárov

Ružomberské bežecké kritérium prilákalo 141 pretekárov

RedakciaŠport6.8.2020

„Áno, môžem hovoriť len o perfektných pocitoch. Atmosféra bola vynikajúca, vyšlo tiež počasie, bolo ideálne atletické, pod mrakom, ale príjemne. Ľudia sa bavili a to bolo hlavné,“ nezakrýval nadšenie v stredu večer, bezprostredne po skončení 3. ročníka Bežeckého kritéria na Zarevúcej riaditeľ pretekov Ľuboslav Palguta.

Podujatie, na ktorom organizátori narátali 141 štartujúcich, malo parádne vyvrcholenie. Pätnásť pretekárov s najlepšími časmi (na 1120 m, teda päť kôl), ktorí sa predstavili v kategóriách od dorastu až po veteránov, vrátane „hobíkov“ čakalo na záver, o devätnástej hodine finále. Od druhého okruhu, vypísaných bolo štrnásť, posledný, kto prebehol cieľom, končil. „V minulosti som sa s niečim podobným stretol v zahraničí, tak sme to aj u nás skúsili. Zámer bol ešte viac preteky zatraktívniť a odozva bola skvelá,“ doplnil Palguta a priznal sa, že s podobným formátom, možno aj so ženským, či mládežníckym „topom“, sa uvažuje aj o rok.

KKeď sa vbiehalo do posledného kola, zostali na tartanovom ovále len dvaja bežci, z nich triumfoval Mikulášan Roland Hric a druhý skončil domáci vytrvalec Tomáš Gazdarica. „Finále mi pripomínalo dráhovú cyklistiku, tam sú aj vyraďovacie súťaže. Dôležitá bola taktika, teda nevybiť sa v šprintoch po jednotlivých kolách, kde zbytočne človek stráca energiu. Celkove to bola krása, no netajím, absolútne prvenstvo ma milo prekvapilo,“ vyznal sa R. Hric, ktorého vo vlastnej kategórii (do 39 rokov) minulo pódium, keď skončil štvrtý, ale potom si všetko vynahradil. „Od začiatku som sa snažil držať vlastné tempo. Zničil ma však špurt v predposlednom kole o ´veľké´ finále s Matúšom Vlčkom. Chcel som v ňom aj pokračovať, ale už nebolo síl,“ uviedol Gazdarica, tiež druhý medzi mužmi od 40 do 49 rokov.

Na Zarevúcej sa dekorovali aj laureáti Ružomberskej bežeckej ligy (RBL) za rok 2019 vo všetkých kategóriách. Z nich si 34, popri pohári, odnieslo aj tričko s logom RBL za minimálne osem absolvovaných pretekov. Špeciálne ceny čakali na päticu, ktorá ukrojila všetkých desať „podnikov“ - Sebastiána Ľubelca, Tadeáša Kršku, Dávida Palgutu, Eliáša Kršku a Jozefa Olejníka z veteránov nad 70 rokov.

Vydarené kritérium v maratónkach pripravili členovia Občianskeho združenia Ružomberok v pohybe v spolupráci s hostiteľskou „zéeškou“. Cennú pomocnú ruku podalo tiež Občianske združenie Ružomberčan, ktoré zastrešilo kompletné občerstvenie.

Výsledky (1120 m) – dorastenky: 1. Maťková (BS Tatran Turany) 4:13, juniori: 1. Sirota (Ružomberok) 3:57, juniorky: Drígľová (Hnúšťa) 5:20, muži do 39 rokov: 1. Matis (Námestovo) 3:25, 2. Striežo (BK Dolný Kubín) 3:26, 3. Vlčko (Moji ľudia Černová) 3:36, do 49 rokov: 1. Hatala (Moji ľudia Černová) 3 3:33, 2. Gazdarica 3:46, 3. Palguta 3:52 (obaja Ružomberok v pohybe), do 59 rokov: 1. Kráľ (Biely Potok) 3:43, 2. D. Dvorštiak (Adam Sport) 3:59, 3. Bocko (CKC Černová) 4:15, do 69 rokov: 1. Greguš (Ružomberok) 5:24, nad 70 rokov: 1. M. Mydlo (Ružomberok) 5:44, 2. Olejník (Spoločník) 5:56, 3. Stach 8:07, ženy do 34 rokov: 1. Babinská (BK Dolný Kubín) 4:06, 2. Jančiová (Moji ľudia Černová) 4:07, 3. Fainová (OCR Ružomberok) 4:18, do 49 rokov: 1. Furáková (Svetielko nádeje Banská Bystrica)4:08, nad 60 rokov: 1. Mláková (Ružomberok) 6:03, hoby – muži: 1. F. Janky (Ružomberok), ženy: 1. Ličková (Ružomberok),

Finále (3150 m): 1. Roland Hric (SKIMO STATS Liptovský Mikuláš), 2. Gazdarica, 3. Vlčko, 4. Strežo, 5. M. Macko (Biely Potok). 6. S. Dvorštiak (Ružomberok v pohybe).

Víťazi žiackych kategórií – najmladšie žiactvo: Suchoň (MFK Ružomberok) a Husenicová (CVČ Liptovský Mikuláš), mladšie žiactvo: T. Macko (Havran Ľubochňa) a Summers (Ružomberok), staršie žiačky. V. Poláková (Ružomberok).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia