Ružomberské schody mali desiate narodeniny

Ružomberské schody mali desiate narodeniny

RedakciaŠport27.9.2020

Košičan Jakub Jenčuš, ktorý jazdí za český klub Expres CZ - Tufo Team Kolín, sa stal víťazom hlavnej súťaže na 10. ročníku MTB kritéria mesta Ružomberské schody. Lanský junior (pätnásty na európskom šampionáte a šestnásty na majstrovstvách sveta v cross country) triumfoval spôsobom štart – cieľ.

V Ružomberku som prvý raz a zo všetkého som milo prekvapený. Krásne zorganizované podujatie, všade pozitívna nálada a žičliví ľudia na trati. Zjazdy mi nerobili problémy, najťažšie bolo vybehnúť s bicyklom na chrbte hore po schodoch. Preteky som si užil, som veľmi spokojný,“ vyznal sa talentovaný „biker“, v tomto roku tretí na „republike“ medzi mužmi. Jenčuš ako jediný ukrojil sedemnásť 2020 m okruhov (s tromi zjazdami a s jedným výbehom po schodoch) a aj tak mal v cieli ďaleko najlepší rezultát.

O jedno kole menej „dali“ druhý, tiež Košičan Filip Sklenárik a tretí Kristián Jánošík z Liptovskej Lúžnej (obaja vo farbách PROefekt team – u). „Ambície by možno boli aj vyššie, lenže nemám pretekársky špeciál. Do rúk sa mi dostal akurát tento ´turistický´ bicykel. S ním sa trepať hore schodmi, tak to bola poriadne drina. Ruky i nohy dostali zabrať. Na víťazného Jakuba by som ale nemal, ten má životnú formu,“ vravel K. Jánošík.

Zakladateľ a organizátor ružomberského podujatia Peter Cigaňák prvý raz do svojho projektu zabalil cross country, pričom z programu vytesnal verejné preteky pre dospelých a šortrek. Podobne ako na „schodoch“, sa „šliapalo“ šesťdesiat minút plus jedno kolo. Ako prvý preťal cieľ Ružomberčan Michal Dubovec (Inshape Bratislava). „Veľmi pekný okruh, naozaj skvele vymyslený. Žiaľ, hneď v prvom kole mi spadla reťaz a zamotala sa do kolesa. Zobralo mi to tridsať-štyridsať sekúnd, kým som bicykel spojazdnil. Potom som si povedal, že nemá zmysel tempo prepáliť, môj plán bol do polhodiny manko vymazať. No priznám sa, nebolo to potom bez chýb, dokonca v jednej mláke som sa aj okúpal,“ prezradil „biker“, ktorý ovládol tiež kategóriu od 30 do 39 rokov.

V Hýrošovom parku nechýbal ani detský prológ a hudobným sprievodcom celého dňa bola kapela Metla.

VÝSLEDKY

Ružomberské schody – elite: 1. Jenčuš (Expres CZ - Tufo Team Kolín – ČR) 1:03:50,70 (17 kôl), 2. Sklenárik 1:04:37,10 (16), 3. K. Jánošík 106:53,30 (16), 4. J. Vierik (OŠK Liptovská Osada) 1:03:52,30 (15), 5. Dubovec(Inshape) 1:0612,20 (15).

Cross country – absolútne poradie: 1. Dubovec (Inshape) 1:03:11,2 (17 kôl), 2. Dechtár (skialpinista.sk) 1:03:32,2 (17), 3. Lipničan (Cyklistická tour) 1:04:07,6 (17).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia