Ružomberskí futbalisti sa vrátili do roboty

Ružomberskí futbalisti sa vrátili do roboty

Ján SvrčekŠport16.6.2023

Na hlavnú trávnatú plochu štadióna pod Čebraťom, po dovolenkách, opäť vybehli hráči A mužstva MFK Ružomberok, aby odštartovali prípravu na novú sezónu. Len mimochodom v centre dolného Liptova to už bude úctyhodný 27. ročník na prvoligovej scéne. "Leto" otvorili s novým hlavným koučom Petrom Tomkom, ktorý sa v realizačnom tíme presunul z asistentskej stoličky na šéfovskú, kde vystriedal Petra Struhára a (zatiaľ) bez rošád v kabíne. 

Futbalový rok 2022/2023, v ktorom sa mužstvo po druhý raz, od spustenia súčasného hracieho systému, ocitlo v skupine o záchranu a napokon chlapcom nevyšla ani baráž o Konferenčnú ligu, bol jednoznačne považovaný za nevydarený. S novou sezónou sa zase spájajú smelé ambície. „Chceme bojovať o popredné priečky. Primárny cieľ je byť v prvej šestke pred nadstavbovou časťou,“ vyhlásil generálny riaditeľ MFK Ružomberok Ľubomír Golis a tiež čo – to prezradil z personálneho pozadia: „Pracujeme na príchode dvoch-troch hráčov. Zároveň sú plánované aj nejaké odchody. V tejto chvíli je všetko v štádiu rozpracovania.“ 

Po skončení „hosťovačiek“ sa do tímu vrátili Jakub Luka (Dolný Kubín) a Timotej Múdry (Zlaté Moravce) a do prípravy sa pustili tiež chalani z vlastnej akadémie. Na úvodnom zraze chýbali reprezentanti do 21 rokov Tomáš Frühwald, Alexander Selecký, Jakub Luka a Adam Tučný, ďalej Ján Maslo (trénerský kurz), Lukáš Fabiš a Tobias Bujňaček (obaja dovolenka). Do tréningového procesu sa však nezapojil ani kapitán mužstva Marek Zsigmund, ktorého sme si v šatni všimli s rukou v sadre a budúci týždeň ho čaká operácia. 

Peter Tomko v lete 2021 sa v MFK posunul z postu športového riaditeľa mládeže na asistenta pri A mužstve k Petrovi Struhárovi. Teraz tento bývalý prvoligový futbalista, zaznamenal ďalší kariérny posun. „Moje pocity sú normálne, veď neprichádzam do nového prostredia. V štruktúrach ružomberského klubu pôsobím už od roku 2014. Takže, cítim sa tu ako doma,“ vravel 39 – ročný kouč a naznačil aj ambície klubu: „Dobre vieme, že že prvou métou je horná šestka šestka a od nej sa potom budú odvíjať ďalšie veci. V každej formácii sa pozeráme po jej vhodnom doplnení. Našou podmienkou však je, že to musí byť hráč do základnej zostavy,“ vravel dnes 39 – ročný tréner.

Ruža má naplánovaných sedem zápasových prób a svoj program otvorí už najbližšiu stredu (21. júna) s 1. FC Tatran Prešov v Bešeňovej. Generálkou bude duel proti účastníkovi najvyššej ukrajinskej súťaže Zorji Luhansk v poľskom Ľubline. „Máme súperov z prvej i z druhej ligy a kvalitných zo zahraničia. V prvých troch zápasoch dostane každý priestor a potom sa budeme snažiť kryštalizovať zostavu smerom k prvému ´majstráku´. Celé prípravné leto je dobre nachystané, takže môžeme začať,“ doložil P. Tomko.

V MFK majú aj nového prvého asistenta hlavného kormidelníka, keď túto funkciu prevzal doterajší analytik Marek Herčut. „Veľmi rád prijímam novú výzvu. Navyše pri trénerovi Tomkovi, ktorý ma pred piatimi rokmi priviedol do ružomberského klubu, vtedy k mládeži. Do tréningového procesu som už bol aj v minulej sezóne vtiahnutý ako druhý asistent. Samozrejme, roboty bude viac, no celková súčinnosť je dobre nastavená,“ uviedol len 30 – ročný člen realizačného tímu Ruže. 

Boli na zraze

Brankári: Ťapaj, Krajčírik, Sokol, hráči do poľa: Mojžiš, Mrva, Madleňák, Krištof, Marek, Malý, Luterán, Švehla, Rakyta, Múdry, Domonkos, Šefčík, Kochan, Macejko, Zsigmund, Halabrín, Matej, Chrien, Úradník, Bobček, Gerec, Boďa, Kelemen. 

Plán prípravných stretnutí

21. júna: MFK Ružomberok – 1. FC Tatran Prešov (v Bešeňovej)

24. júna: SK Hanácká Slavia Kroměříž – MFK Ružomberok

28. júna: FC Košice – MFK Ružomberok

4. júla: MFK Ružomberok – FK Pohronie

8. júla: MFK Karviná – MFK Ružomberok

15. júla: Cracovia Krakov – MFK Ružomberok

22. júla: Zorja Luhansk – MFK Ružomberok (v Lubline).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia