Ružomberský stolnotenisový podnik ovládol A. Sitak

Ružomberský stolnotenisový podnik ovládol A. Sitak

Ján SvrčekŠport3.9.2023

Prišlo 84 hráčov, medzi nimi aj ženy. Nielen zo všetkých kútov Slovenska, ale tiež z Poľska a Čiech i jeden Brazílčan. Myslím si, že turnaj bol veľmi dobre obsadený, hoci naši najlepší muži sú momentálne na Svetovom pohári,“ podal nám základné informácie o včerajšom 58. ročníku Mildeho memoriálu v stolnom tenise jeho riaditeľ a prezident poriadajúceho ŠKST Ružomberok Marek Dorník.

Prvý raz v ružomberskej Koniarni organizátori tradičného podniku na prahu novej „celuloidovej“ sezóny postavili až pätnásť stolov (predtým sa hrávalo na dvanástich), no aj tak súťaž vyústila do viac než 12 – hodinového maratónu. V mužskej dvojhre prvý raz triumfoval ukrajinský rodák Andrej Sitak, ktorý so svojim krajanom Valerijom Rakovom, v Ružomberku bývali viac – menej pravidelnými víťazmi súťaže dvojčlenných družstiev. „Som jemne prekvapený. Nepovažoval som sa za favorita, na turnaji sa zišlo veľa kvalitných stolných tenistov. Hral som však veľmi dobre,“ vravel 37 – ročný Sitak, v súčasnosti hráč Geológu Rožňava. K samotnému podujatiu, tiež s nálepkou úvodného kola Slovenského pohára, šiesty muž republikového rebríčka, ktorý s ďalším Rožňavčanom Jakubom Takáčom ovládol i tímovú súťaž o Pohár primátora mesta, doložil: „Už ani neviem, koľkokrát som bol na Mildeho memoriáli. Je to určite veľké číslo. Veď od roku 2006, ako som prišiel na Slovensko, takmer vždy. Rád sem prichádzam, je to skvelá príprava na vážnu sezónu.“

V predchádzajúcich dvoch ročníkoch medzi jednotlivcami bol najlepší slovenský reprezentanta Alexander Valuch, včera ale v semifinále zostal na rakete Poliaka Filipa Szymanského (STK Vyhne) – 1:3. „Hral som s veľkým hendikepom, so zraneným kolenom. V marci sa mi v semifinálovom dueli na majstrovstvách Slovenska roztrhol predný krížny väz. Asi dva mesiace som sa dával dokopy a už to vyzeralo celkom dobre. No na Nemeckom pohári sa zranenie obnovili. Do Ružomberka som prišiel bez tréningu, sprobovať, na čom človek je, či môžem pomýšľať o štarte na európskom šampionáte vo Švédsku. Žiaľ, hneď v druhom kole som zistil, že to nepôjde. Vzhľadom na moje trampoty som so svojimi výsledkami spokojný,“ uviedol štvrtý hráč domáceho rebríčka Žilinčan Valuch, ktorý háji farby TTC Ostrava.

Z domácich hráčov sa v dvojhre Andrej Kaššay a Jakub Holubčík prebojovali medzi šestnásť najlepších a v družstvách Kaššay s Michalom Mikušiakom a Tobiáš Pindura s Daliborom Dikom (TJ STO Nižná) boli vo štvrťfinále. Na otvorení a na záverečnom bloku oceňovania sa zúčastnil aj primátor mesta Ľubomír Kubáň.

Z výsledkov: dvojhra – semifinále: Valuch (TTC Ostrava) – Szymanski (STK Vyhne) 1:3, Koszyk (STK Vyhne) – Sitak (Geológ Rožňava) 1:3, finále: Szymanski – Sitak 0:3, družstvá – finále: Sitak, Takáč (Geológ Rožňava) – Lelkeš (SK Vydrany), Wiltschka (SK Para Hlohovec) 2:1.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia