Ružomberským gymnazistkám sa na krkoch hompáľali najjagavejšie medaily s republikovým puncom

Ružomberským gymnazistkám sa na krkoch hompáľali najjagavejšie medaily s republikovým puncom

Ján SvrčekŠport8.5.2024

Družstvo dievčat Gymnázia na ul. Š. Moyzesa v Ružomberku ovládlo majstrovstvá Slovenska stredných škôl v basketbale, ktoré sa konali 6. a 7. mája v Bratislave, pod názvom Super finále 2024. V rozhodujúcom zápase nové majsterky republiky vyhrali nad SŠŠ Kožušnícka Trenčín 103:36.

Keď sa do Bratislavy odchádzalo, povedalo som si, že ak dievčatá skončia na druhom mieste, bude to veľká radosť a v prípade prvenstva nesmierne šťastie. Nikto nemohol čakať nejakú prechádzku, aj ostatné družstvá mali vo svojich tímoch extraligové hráčky, no mojou tajnou túžbou bolo hrať finále,“ rozhovorila sa trénerka ružomberských gymnazistiek Monika Bogniarová (jej asistentom bol Jakub Koreň).

Vo štvrťfinále „kočky“ vyhrali nad Spojenou školou J. Bottu Trnavou 82:31. Bol to taký krok do neznáma, no napokon stretnutie vyústilo v našu jednoznačnú záležitosť. Potom sa čakalo na výsledok duelu SŠŠ Trieda SNP Banská Bystrica – SSŠ Užhorodská Košice. Keďže Košičanky uspeli 81:56, boli v top štvorke našimi súperkami. Hneď som však povedala ´babám´, že pôjde o predčasné finále. Bola to veľká a vyrovnaná bitka, pričom výsledok sa menil ako na hojdačke. Vyhrali sme o päť bodov – 65:60,“ opisovala cestu k republikovému zlatu M. Bogniarová.

Vo finále ružomberský tím úplne zvalcoval svoje rovesníčky spod Čákovho hradu – 103:36. „Podľa súpisky Trenčína a jeho predchádzajúcich výkonov som nečakala žiadnu väčšiu zápletku. Akurát bol apel na hráčky, aby nič nepodcenili. Tie však dokonca naplno makali. Keď do polčasu sa viedlo o tridsať bodov, dali sme si métu, rozsvietiť na ukazovateli stovku. To sa aj podarilo,“ pokračovala M. Bogniarová.

Víťazná partia bola viac – menej vyskladaná z dievčat, ktoré hrávajú za MBK Ružomberok. „Mali sme študentky z troch vekových kategórií i z viacerých našich tried – po štyri prváčky a druháčky, ďalej dievčatá z 3. ročníka, zo sexty a zo septimy. Z tohto kolektívu len dve ´baby´ sa už aktívne nevenujú basketbalu, no predtým takisto v klube hrávali,“ prešla k svojej družine M. Bogniarová. „Ťažko povedal, kto kolektív zvlášť ťahal. Bol to vyrovnaný tím, aj čo sa týka postov. Raz viac zabrali jedny dievčatá, potom zase druhé.“

Trénerku študentiek a tamojšiu telocvikárku pri neskrývanej radosti z krásneho výsledku, akurát mrzí, že stredné školy nemajú, tak ako bývalo v minulosti zvykom aj majstrovstvá sveta. „Dodnes mám v živej pamäti, keď som ako žiačka tohto gymnázia bola členkou družstva, čo v apríli 2007 získalo titul na svetovom šampionáte vo francúzskom meste Pau. V posledných rokoch sa takéto vrcholné podujatie už neorganizuje,“ dodala bývalá aktívna basketbalistka a v súčasnosti tiež trénerka mladších minižiačok MBK Ružomberok Monika Bogniarová, pod dievčenským menom Kováčiková.

Z VÝSLEDKOV

Štvrťfinále: Gymnázium Ružomberok - Spojená škola J. Bottu Trnava 82:31, semifinále: Gymnázium Ružomberok – SSŠ Užhorodská Košice 65:60, finále: Gymnázium Ružomberok – SŠŠ Kožušnícka Trenčín 103:36.

Víťazné družstvo: Natália Golisová, Michaela Oravcová, Alexandra Redjugová, Veronika Jarinová, Dominika Dorková, Alexandra Remenárová, Nella Kajdová, Viktória Sališová, Lucia Hanáková, Stella Kajdová, Mária Štefančová, Nina Oravcová.

Foto: archív: MB

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia