S GB Tarbes o postup medzi osem najlepších tímov

S GB Tarbes o postup medzi osem najlepších tímov

RedakciaŠport22.1.2019

Je tu ďalší podkošový sviatok! V stredu (22. januára) ružomberské basketbalistky vo svojej Koniarni odohrajú prvý osemfinálový duel Európskeho pohára FIBA proti francúzskemu družstvu Gespe Bigorre Tarbes. Stretnutie, ktoré RTVS vysiela v priamom prenose na Dvojke, sa začína o 18:00 hod.

Slovenského vicemajstra medzi najlepších šestnásť tímov katapultovala bravúrne zvládnutá ruská prekážka – sibírsky Jenisej Krasnojarsk. Reprezentant krajiny Galského kohúta s bilanciou šesť víťazstiev a žiadna prehra v základnej skupine sa vyhol 1. kolu play-off a čaká ho ouvertúra vo vyraďovacej fáze.

Je to obrovská výzva, na druhej strane s dievčatami dáko neriešime, čo je v hre. Plne sa sústreďujeme na najbližší zápas. Doma hráme radi a dobre,“ rozhovoril sa kouč Ruže Juraj Suja. Podobne ako Krasnojarsk, opäť v role favorita je súper. „Už fakt, že ide o francúzskeho vicemajstra, hovorí za všetko. Odborníci tamojšiu ligovú súťaže považujú za najkvalitnejšiu v Európe.“ pokračoval Suja, ktorý na naše vyzvanie, trochu porovnal Gespe Bigorre (GB) s predchádzajúcim pohárovým súperom. „Jenisej mal dve veľké individuality a viaceré hráčky, ktoré vedia slušne strieľať. V Tarbese, podľa mňa, je viac basketbalových osobností a je vyváženejším tímom. Nestojí na jednej či dvoch hráčkach. Disponuje vysokou kvalitou, tiež sa môže oprieť o zdvojené posty. Je to tím, ktorý má všetko, od výšky, cez strelkyne až po vnútornú, obvodovú a prienikovú hru. Nájsť nejaké slabšie miesta, bude veľmi ťažké.“

V domácej súťaži sa GB momentálne príliš nedarí. Po 13. kole je desiaty s bilanciou 5 víťazstiev a 8 prehier, keď v sobotu zdolal Landerenau Bretagne 67:63. „Liga a FIBA Cup sú dve rozdielne a nie spojené nádoby. Ale aj tak, v domácej súťaži Tarbes stráca len tri body na štvrtú priečku. Navyše ich liga má takú silu, že aj posledný tím by takmer v každej inej európskej krajine bol majstrom,“ dal do pozornosti tréner ružomberských basketbalistiek.

Suja netají, že vie si predstaviť úspech aj v 2. kole play-off, ale zostáva predovšetkým na zemi. „V tejto chvíli nerozmýšľame nad postupom, len nad prvým súbojom. V ňom, chceme každú situáciu a každý detail riešiť správnym spôsobom.“

Osemifinále FIBA Cupu je veľkým lákadlom, preto čaká sa plné hľadisko a skvelá kulisa.

V tomto desaťročí Ruža v EP FIBA bola v semifinále (2012/2013) i vo štvrťfinále (2011/2012). V sezóne 2013/2014, už s trénerom Jurajom Sujom hrala tiež osemifinále. Vtedy si skrížila športové zbrane aj s GB Tarbes, v základnej skupine doma vyhrala 78:56 a na súperovej palubovke podľahla 35:55. V súboji o najlepšiu osmičku potom nestačila na Dinamo Kursk – 62:80 (doma) a 42:45 (vonku).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia